Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.Kronologisk oversigt over kryds
Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Janus Ethelberg har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst. Hele Janus Ethelberg's artsliste kan ses ved at trykke her . Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.
2016
350 22-10-2016 * Sibirisk Jernspurv Vester sømark, Bornholm 2015
349 15-06-2015 * Hvidøjet And Flintesø, hedeland 2013
348 13-07-2013 * Blåvinget And Ølsemagle Revle
347 25-05-2013 * Orientsejler Præstesø, Værløse 2012
346 05-09-2012 * Stor Skrigeørn Broksø v Holmegaards Mose (Tönn)
345 01-06-2012 * Rødvinget Braksvale Klydesøen, Vestamager 2010
344 28-02-2010 * Lille Bjergand Roskilde Havn 2009
343 14-05-2009 * Korttået Lærke Ishøj strand 2008
342 16-07-2008 * Hvidrygget Ryle Stauningsø 2007
341 16-10-2007 * Langhalet Tornskade Skallingen
340 29-01-2007 * Sortstrubet Drossel Universitetsparken, Zoologisk Museum, København
339 17-01-2007 * Østlig Turteldue Bække, Vejen 2006
338 30-12-2006 * Ismåge Langø Havn, Lolland
337 19-03-2006 * Amerikansk Sortand Blåvand
336 02-03-2006 * Ringnæbbet Måge Nærum Gadekær
335 01-02-2006 * Høgeugle Grib Skov
334 03-01-2006 * Østlig Kalanderlærke Stauningsø 2005
333 19-10-2005 * Amerikansk Hjejle Revlsbuske
332 06-10-2005 * Citronvipstjert Sydvestpynten, Amager
331 04-09-2005 Damklire Agger Tange
330 30-05-2005 * Tyknæbbet Dværgryle Sneum forland
329 28-05-2005 * Gulgrå Værling Skagen 2004
328 10-11-2004 * Krognæb Utterslev mose
327 10-10-2004 * Dværgværling Mandø
326 12-01-2004 * Nathejre Hov, Lønnerup Fjord 2003
325 05-10-2003 * Ørnevåge Vilslev enge
324 04-10-2003 Hvidvinget Terne Lønborggård, Skjern enge
323 30-09-2003 * Buskrørsanger Blåvand Fuglestation
322 11-08-2003 * Triel Lejsø
321 14-06-2003 * Dværghornugle Filsø
320 14-06-2003 * Tophejre Værnengene
319 02-06-2003 * Bleg Gulbug Gedser Fuglestation
318 29-05-2003 Tredækker Sydvestpynten
317 21-05-2003 Rødrygget Svale Kongelunden
316 27-04-2003 Hærfugl Raghammer, Bornholm
315 17-04-2003 * Amerikansk Pibeand Maderne
314 16-01-2003 * Stellersand Nivå Bugt 2002
313 01-10-2002 * Sortvinget Braksvale Egensedybet, Odense fjord
312 11-08-2002 Rosenstær Stubben, Kbh
311 31-07-2002 * Rosenbrystet Tornskade Porsemosen
310 05-06-2002 Silkehejre Nyord
309 20-05-2002 * Sort Ibis Nordladen, Værnengene
308 26-04-2002 * Kohejre Haurvig
307 21-04-2002 * Ensfarvet Stær Tane Sø, Nordlige del
306 21-04-2002 * Iberisk Gransanger Tane Sø, Nordlige del
305 01-04-2002 * Halsbåndstroldand Skjern Enge
304 01-04-2002 Nilgås Skjern Enge 2001
303 01-11-2001 Lunde Gilleleje
302 27-10-2001 * Slangeørn Bjerregård (Strand)
301 27-10-2001 Dværggås Vest Stadil
300 18-10-2001 Hvidsisken Rønne Havn
299 16-10-2001 * Lille Gulbug Nexø Havn
298 15-10-2001 * Tajgapiber Rønne Havn
297 02-10-2001 * Purpurhejre Klydesøen
296 10-06-2001 * Lille Gulben Vejlerne
295 03-06-2001 * Amerikansk Rørdrum Vejlerne
294 01-06-2001 Stor Hornugle Kongerslev
293 26-05-2001 Lille Skrigeørn Flagbakken Skagen
292 25-05-2001 Natravn Ålbæk Klitplantage
291 19-05-2001 Hvidvinget Måge Grenen, Skagen
290 13-05-2001 Sydlig Nattergal Mindelunden, Esbjerg
289 13-05-2001 Kærløber Vidå slusen
288 13-05-2001 Steppehøg Rejsby Sluse
287 12-05-2001 Kirkeugle
286 02-05-2001 * Brilleand Skagen Nordstrand
285 28-04-2001 Hvidnæbbet Lom Nordstrand, Skagen
284 08-04-2001 Sølvhejre Elling Ås udløb
283 13-03-2001 Toplærke Hirtshals
282 31-01-2001 * Brun Løvsanger Salthammer, Bornholm 2000
281 17-12-2000 * Steppeørn Pedersker, Bornholm
280 20-11-2000 * Ørkenstenpikker Vejers Strand
279 12-11-2000 * Topskarv Blåvand (ringmærket)
278 24-10-2000 Islom Blåvand
277 16-10-2000 Grønspætte Ho Klitplantage
276 06-10-2000 * Prærieløber Vest Stadil
275 11-09-2000 * Rødhovedet Tornskade Blåvand
274 06-09-2000 Sabinemåge Blåvand
273 01-09-2000 Slørugle
272 26-07-2000 * Ørkenpræstekrave Vidåslusen
271 17-07-2000 Biæder Røsnæs
270 17-07-2000 * Steppevibe Villingerød
269 14-03-2000 Bjergpiber Helsingør Nordhavn
268 08-03-2000 * Spurveugle Negede Vesterskov 1999
267 02-11-1999 Thorshane Blåvand
266 21-10-1999 * Amerikansk Skarveand Vest Stadil Fjord
265 21-10-1999 Rødhovedet And Vest Stadil Fjord
264 17-10-1999 Storpiber Blåvand
263 16-10-1999 * Himalayasanger Blåvand
262 05-10-1999 Fuglekongesanger Blåvand
261 05-10-1999 Stor Stormsvale Blåvand
260 30-09-1999 Hvidbrynet Løvsanger Nyeng
259 25-09-1999 Stribet Ryle Grønningen, Blåvand
258 05-09-1999 Høgesanger Blåvand
257 30-08-1999 Sodfarvet Skråpe Blåvand
256 18-08-1999 Skestork Tipperne
255 17-08-1999 Almindelig Skråpe Blåvand
254 16-08-1999 Mellemkjove Blåvand
253 02-08-1999 Sorthovedet Måge Blåvands Huk
252 28-07-1999 * Brilleterne Langli
251 11-06-1999 Vagtel Gilbjerg Hoved
250 05-06-1999 * Kejserørn Bøtø Nor
249 21-05-1999 Pirol Gilbjerg Hoved
248 11-05-1999 Markpiber Gilbjerg Hoved
247 06-05-1999 Hvidhalset Fluesnapper Blistrup
246 21-04-1999 Sort Glente Gilbjerg Hoved
245 02-04-1999 Sortstrubet Bynkefugl Melby Overdrev
244 01-04-1999 Rødtoppet Fuglekonge Stenen, Gilbjerg Hoved
243 31-03-1999 Amerikansk Krikand Solbjerg Engsø
242 23-03-1999 Mallemuk Gilbjerg Hoved
241 05-01-1999 Søkonge Hasle Havn 1998
240 22-10-1998 Ringdrossel Dovns Klint, Sydlangeland
239 08-10-1998 Bjerglærke Gulstav Mose, Sydlangeland
238 24-09-1998 Skærpiber Dovns Klint, Sydlangeland
237 18-09-1998 Rødstrubet Piber Dovns Klint, Sydlangeland
236 02-09-1998 Sortterne Keldsnor, Sydlangeland
235 02-09-1998 Almindelig Kjove Keldsnor, Sydlangeland
234 15-08-1998 * Vandsanger Keldsnor
233 14-08-1998 Sort Stork Keldsnor, Sydlangeland 1996
232 24-08-1996 * Sibirisk Hjejle Nexø Sydstrand
231 19-05-1996 Turteldue Rønne, Bornholm 1995
230 18-10-1995 Storkjove Blåvand
229 18-10-1995 Sule Blåvand
228 28-05-1995 * Sneugle Hammeren
227 01-03-1995 Perleugle Ølene, Bornholm 1994
226 19-10-1994 Enkeltbekkasin Dueodde
225 11-09-1994 Nøddekrige Dueodde
224 15-05-1994 Græshoppesanger Christiansø
223 14-05-1994 Lille Fluesnapper Christiansø
222 14-05-1994 Blåhals Christiansø
221 14-05-1994 Vendehals Christiansø
220 11-05-1994 Pungmejse Spellingemose 1993
219 26-11-1993 Silkehale Rønne
218 20-11-1993 Snespurv Nylars
217 17-10-1993 Huldue Dueodde
216 28-09-1993 Bjergirisk Svinemose, Bornholm
215 31-08-1993 Sandløber Sorthat, Bornholm
214 22-08-1993 Krumnæbbet Ryle Salthammer
213 22-08-1993 Dværgryle Salthammer
212 22-08-1993 Islandsk Ryle Salthammer
211 29-04-1993 Plettet Rørvagtel Bastemose, Bornholm
210 29-04-1993 Vandrikse Bastemose, Bornholm 1992
209 01-05-1992 Aftenfalk Ølene, Bornholm
Janus Ethelberg har krydset
350 arter på sin
Danmarks artslister .