Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.Kronologisk oversigt over kryds
Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Steen E. Jensen har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst. Hele Steen E. Jensen's artsliste kan ses ved at trykke her . Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.
2020
330 02-01-2020 * Kohejre Herning 2018
329 10-02-2018 * Amerikansk Fløjlsand (Stejnegeri) Eskebjerg Vesterlyng
328 12-01-2018 Storpiber Nørrevang, Rørvig 2017
327 26-11-2017 * Stor Skrigeørn Saksfed Inddæmning
326 04-11-2017 * Nonnestenpikker Skansehage
325 20-06-2017 Sort Stork Nyord Enge 2016
324 22-10-2016 * Isabellastenpikker Gilleleje lige vest for havnen
323 23-04-2016 * Alpesejler Jættebrink, Møn 2015
322 01-12-2015 * Brun Løvsanger Stevns Fyr
321 24-11-2015 * Himalayasanger Stevns Fyr 2014
320 25-11-2014 * Dværgværling Sydhavnstippen, København
319 29-05-2014 * Stylteløber Nygård Sø 2013
318 02-05-2013 Rødrygget Svale Årsdale-Svenske Havn (Rohavn) 2011
317 11-09-2011 Høgesanger Hammerodde Fyr
316 26-05-2011 * Tophejre Nordre Klapper, Amager 2010
315 20-08-2010 * Ellekrage Ølenevej, syd for Østermarie
314 28-02-2010 * Lille Bjergand Roskilde Havn 2009
313 10-06-2009 * Blåvinget And Avnø/Svinø Vig
312 05-05-2009 * Nathejre Skelby nord for Næstved 2008
311 06-11-2008 Stor Stormsvale Feddet
310 23-02-2008 * Rosenmåge Esbjerg Havn, Nord 2007
309 17-05-2007 * Iberisk Gransanger Gråmyr, Gudhjem
308 17-05-2007 * Hvidskægget Terne Bastemose
307 03-02-2007 * Sortstrubet Drossel Universitetsparken, Kbh. 2006
306 15-10-2006 Hvidbrynet Løvsanger Chr. Ø
305 29-06-2006 Hvidnæbbet Lom Sorthat, Bornholm
304 13-02-2006 * Halsbåndstroldand Hasseløvej, Nyk. Falster
303 03-01-2006 * Østlig Kalanderlærke Staunings Ø 2005
302 06-12-2005 Gråmåge Mosede Havn
301 29-10-2005 Mellemkjove Feddet
300 20-10-2005 Islom Dueodde
299 29-05-2005 Pirol Skagen
298 28-05-2005 * Gulgrå Værling Skagen
297 05-05-2005 Sort Glente Langeskov, Fyn
296 17-04-2005 Amerikansk Krikand Gåsesøen, Ulvshale
295 02-04-2005 Dværggås Selsø
294 13-02-2005 Kirkeugle Føvling 2004
293 08-11-2004 * Krognæb Utterslev Mose
292 29-10-2004 * Hvidøjet And Klydesøen, Vestamager
291 10-10-2004 Fuglekongesanger Chr. Ø
290 10-06-2004 Pomeransfugl Nyord
289 18-04-2004 * Steppevibe Tissø
288 10-04-2004 Nilgås Vallehus, Bornholm
287 06-03-2004 * Amerikansk Skarveand Borreby Mose 2003
286 02-11-2003 * Jagtfalk Nyord
285 25-10-2003 * Ørnevåge Jedsted Engvej
284 02-10-2003 * Amerikansk Pibeand Roskilde Vig
283 06-09-2003 Hortulan Sønderho, Fanø
282 11-08-2003 Silkehejre Klydesøen, Vestamager
281 06-08-2003 * Triel Lejsø
280 22-06-2003 * Buskrørsanger Tryggevælde Å ved Varpelev
279 13-06-2003 Natravn Fanø
278 31-05-2003 Hvidhalset Fluesnapper Mols Laboratoriet
277 21-05-2003 Turteldue Ganges Bro, Næstved
276 27-04-2003 Hærfugl Ganges Bro, Næstved
275 15-01-2003 * Stellersand Nivå Bugt 2002
274 24-11-2002 Steppehøg Gydevej, St. Heddinge
273 07-11-2002 Sodfarvet Skråpe Fanø
272 02-11-2002 * Topskarv Esbjerg Trafikhavn
271 16-10-2002 Hvidvinget Korsnæb Kanegårdsvej, Rønne
270 16-10-2002 Sabinemåge Hullehavn, Svaneke
269 16-10-2002 Nordisk Lappedykker Nexø Sydstrand
268 07-09-2002 * Hætteværling Hønen, Fanø
267 06-09-2002 Tredækker Fanø
266 29-08-2002 * Sort Ibis Herslev, Roskilde
265 22-08-2002 Markpiber Karrebæksminde
264 30-07-2002 Damklire Tissø
263 11-07-2002 Vagtel Spanagergård, Bornholm
262 08-06-2002 Lundsanger Møns Klint
261 29-05-2002 Stribet Ryle Borreby Mose
260 22-05-2002 Savisanger Magisterkog
259 21-05-2002 Fyrremejse Sølsted Mose
258 21-05-2002 Blåhals Rudbøl
257 05-05-2002 * Citronvipstjert Jordbassinnerne, Stege
256 12-04-2002 Pungmejse Sømosen, ballerup 2001
255 20-10-2001 Hvidsisken Svaneke Røgeri
254 16-10-2001 * Lille Gulbug Opfyldningen, Nexø Havn
253 07-10-2001 * Purpurhejre Klydesøen, Vestamager
252 19-08-2001 Storkjove Nordsøen ud for Hanstholm
251 01-08-2001 * Sibirisk Hjejle Avnø
250 15-06-2001 Plettet Rørvagtel Vejlerne
249 15-06-2001 * Amerikansk Rørdrum Vejlerne
248 20-05-2001 Skestork Vejlerne
247 19-05-2001 Topmejse Vejlerne
246 29-04-2001 Sølvhejre Sørbymagle Sø
245 14-04-2001 Rødtoppet Fuglekonge Bastemose
244 12-01-2001 Sorthovedet Måge Ravelinen, København 2000
243 04-12-2000 Rødhalset Gås Borreby Mose
242 03-12-2000 * Ørkenstenpikker Gilleleje Havn
241 26-11-2000 Bjergpiber Hesnæs Havn
240 17-10-2000 * Steppeørn Skrokkegård, Sydbornholm
239 01-08-2000 Biæder Røsnæs
238 21-06-2000 Flodsanger Spellingemose, Bornholm
237 04-06-2000 Aftenfalk Ølene 1999
236 26-11-1999 * Spurveugle Rådmandshaven, Næstved
235 21-06-1999 Engsnarre Slamrebjerg, Bornholm
234 18-05-1999 Rustand Nexø Sydstrand 1998
233 14-11-1998 Søkonge Præstø Lystbådehavn 1997
232 27-03-1997 Kongeederfugl Gudhjem Havn 1996
231 01-04-1996 Perleugle Ølene 1994
230 04-06-1994 Karmindompap Nordskoven, Svaneke 1983
229 03-12-1983 * Høgeugle Ringsted Svømmehal 1981
228 03-02-1981 Korttået Træløber Als 1979
227 12-05-1979 Sydlig Nattergal Raunstrup, Herlufmagle 1975
226 31-08-1975 * Kejserørn Stigsnæs 1971
225 24-10-1971 Thorshane Køge Havn 1970
224 13-09-1970 Rødstrubet Piber Ølsemagle Revle
223 02-08-1970 Hvidvinget Terne Ølsemagle Revle 1969
222 24-08-1969 * Rosenbrystet Tornskade Sandby
Steen E. Jensen har krydset
330 arter på sin
Danmarks artslister .