Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.
Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danske årsarter 2019".
1 | Hans Ole Matthiesen, Fredericia | 194 | Snespurv | 31-12-19 | Monnet |
2 | Christian Leth, Gilleleje | 186 | Ride | 31-12-19 | Børstrup hage |
3 | Christian Leth, Gilleleje | 185 | Mallemuk | 31-12-19 | Børstrup hage |
4 | Christian Leth, Gilleleje | 184 | Islom | 31-12-19 | Børstrup hage |
5 | Christian Leth, Gilleleje | 183 | Sortstrubet Lom | 31-12-19 | Børstrup hage |
6 | Marie Louise Tanderup, Århus | 184 | Grønsisken | 30-12-19 | Vestskoven |
7 | Hans Ole Matthiesen, Fredericia | 193 | Natugle | 30-12-19 | Vemmenæs |
8 | Orla Hugger Jakobsen, Haslev | 232 | Rødhovedet And | 30-12-19 | Haraldsted Sø NV.f. Ringsted |
9 | Carsten Svejstrup Sørensen, Hobro | 291 | Slørugle | 30-12-19 | |
10 | Carsten Svejstrup Sørensen, Hobro | 290 | Kirkeugle | 28-12-19 | |
11 | Søren Blanke, Kbh. Ø | 253 | Søkonge | 28-12-19 | Strib |
12 | Søren Blanke, Kbh. Ø | 252 | Sortgrå Ryle | 28-12-19 | Knudshoved færgehavn |
13 | Christian Rørdam, Snekkersten | 225 | Lille Korsnæb | 26-12-19 | Gribskovlejren |
14 | Lisbeth Jeppesen, Thisted | 232 | Jagtfalk | 26-12-19 | Hanstholm |
15 | Peter Hartoft-Jacobsen, Hillerød | 296 | Jagtfalk | 26-12-19 | Hanstholmreservatet |
16 | Kurt Prentow, Hirtshals | 190 | Havlit | 26-12-19 | Hirtshals Øststrand |
17 | Else Lysgaard Hjorth, Vinderup | 228 | Søkonge | 26-12-19 | Strib |
18 | Christian Hjorth, Vinderup | 264 | Søkonge | 26-12-19 | Strib |
19 | Heidi Lund Bjerregaard, Orte, 5560 Aarup | 188 | Tajgasædgås | 26-12-19 | Lille Vildmose |
20 | Elly Hansen, Bedsted Thy | 220 | Jagtfalk | 26-12-19 | Hanstholm |
21 | Jens Ekelund, Frederiksberg | 190 | Skærpiber | 26-12-19 | Ordrup Næs |
22 | Rune Sø Neergaard, Aalborg | 250 | Stor Hornugle | 25-12-19 | Drastrup Grusgrav, Aalborg |
23 | Peter Hagen Thomasen, København V | 214 | Stor Tornskade | 25-12-19 | |
24 | Peter Hagen Thomasen, København V | 213 | Skovsneppe | 25-12-19 | |
25 | Jens Lind, Espergærde | 285 | Vandstær | 25-12-19 | Rådvad |
26 | Jens Ekelund, Frederiksberg | 189 | Bjergirisk | 25-12-19 | Korevlerne |
27 | Kurt Prentow, Hirtshals | 189 | Taffeland | 24-12-19 | Egå Engsø |
28 | Peter Hagen Thomasen, København V | 212 | Vandstær | 24-12-19 | |
29 | Kristian Birchvald Jensen, Kolding | 265 | Høgeugle | 24-12-19 | Hesede Skov, Sydsjælland |
30 | Kristian Birchvald Jensen, Kolding | 264 | Tajgasædgås | 24-12-19 | Skuderløse, Sydsjælland |
31 | Peter Hagen Thomasen, København V | 211 | Silkehale | 23-12-19 | |
32 | Peter Hagen Thomasen, København V | 210 | Pibesvane | 23-12-19 | |
33 | Peter Hagen Thomasen, København V | 209 | Kohejre | 23-12-19 | Herning |
34 | Erik Groth-Andersen, Hillerød | 221 | Silkehale | 23-12-19 | Allerød |
35 | Jørgen Lund Bjerregaard, Ejby | 200 | Silkehale | 22-12-19 | Ejby |
36 | Henrik Rähr, Vinderup | 189 | Middelhavssølvmåge | 22-12-19 | Geddal Enge |
37 | Peter Hagen Thomasen, København V | 208 | Natugle | 21-12-19 | |
38 | Carsten Bohn Søndergaard, Risskov | 269 | Høgeugle | 21-12-19 | Hesede Skov |
39 | Martin Liebermann, Haderslev | 215 | Søkonge | 21-12-19 | Strib Havn |
40 | Jens Ekelund, Frederiksberg | 188 | Vindrossel | 21-12-19 | Rødovre |
41 | Kristian Birchvald Jensen, Kolding | 263 | Rødhovedet And | 21-12-19 | Kruså Møllesø |
42 | Thyge Enevoldsen, Frederiksberg | 273 | Kohejre | 20-12-19 | Herning |
43 | Jens Ballegaard, Ringkøbing | 261 | Hvidvinget Måge | 19-12-19 | Thorsminde Havn |
44 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen, Ringkøbing | 201 | Bjergand | 19-12-19 | Bækbygård Strand |
45 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen, Ringkøbing | 200 | Hvidvinget Måge | 19-12-19 | Thorsmine Havn |
46 | Peter Hartoft-Jacobsen, Hillerød | 295 | Hvidvinget Måge | 19-12-19 | Thorsminde Havn |
47 | Svend Erik Petersen, Ringkøbing | 262 | Hvidvinget Måge | 19-12-19 | Thorsminde Havn |
48 | Søren Blanke, Kbh. Ø | 251 | Isfugl | 18-12-19 | Hareskovby |
49 | Klaus Malling Olsen, Brønshøj | 268 | Vandstær | 18-12-19 | Rådvad |
50 | Bo Hansen, Slagelse | 261 | Silkehale | 16-12-19 | Stevns fyr |
51 | Bo Thyge Johansen, Hilllerød | 219 | Hvidvinget Korsnæb | 16-12-19 | Gribskov eliasvej farimagsvej |
52 | Hans Henrik Larsen, Thyholm | 218 | Slørugle | 16-12-19 | lyngs |
53 | Jens Ekelund, Frederiksberg | 187 | Lomvie | 15-12-19 | Gilleleje Havn |
54 | Jens Ekelund, Frederiksberg | 186 | Rødstrubet Lom | 15-12-19 | Gilleleje Havn |
55 | Jan Hjort Christensen, Gilleleje | 251 | Nordisk Lappedykker | 15-12-19 | Gilleleje Havn |
56 | Kristian Birchvald Jensen, Kolding | 262 | Natugle | 14-12-19 | Kattinge Værk |
57 | Andreas Winding Mønsted | 262 | Amerikansk Skarveand | 13-12-19 | Stubbe Sø |
58 | Mads Oddershede, Kbh V. | 208 | Nilgås | 13-12-19 | Flasken, Reersø |
59 | Svend Erik Petersen, Ringkøbing | 261 | Silkehale | 13-12-19 | Rindum |
60 | Peter Enemark, København Ø | 147 | Sangsvane | 12-12-19 | Holmens Kirkegård |
61 | Peter Enemark, København Ø | 146 | Vindrossel | 12-12-19 | Fælledparken |
62 | Søren Tanderup, Albertslund | 198 | Kohejre | 10-12-19 | Gullestrup, Herning |
63 | Søren Tanderup, Albertslund | 197 | Søkonge | 10-12-19 | Marselisborg Havn, Århus |
64 | Erik Overgård | 275 | Tajgasædgås | 10-12-19 | Lille Vildmose |
65 | Jens Ballegaard, Ringkøbing | 260 | Polarlomvie | 10-12-19 | Hvide Sande Havn |
66 | Martin Svinth Ebbesen | 239 | Bjergpiber | 10-12-19 | Dødeå Enge |
67 | Svend Erik Petersen, Ringkøbing | 260 | Polarlomvie | 10-12-19 | Hvide Sande Havn |
68 | Peter Leth Olsen, Ringkøbing | 243 | Polarlomvie | 10-12-19 | Hvide Sande Havn |
69 | Bo Hansen, Slagelse | 260 | Kortnæbbet Gås | 09-12-19 | Bråby Stationsby |
70 | Lars Johansen, Værløse | 242 | Høgesanger | 09-12-19 | Kalvemosen |
71 | Jan Speiermann, København V | 258 | Stor Tornskade | 08-12-19 | Gribskov syd |
72 | Jan Speiermann, København V | 257 | Høgeugle | 08-12-19 | Gribskov syd |
73 | Bo Hansen, Slagelse | 259 | Kohejre | 07-12-19 | Herning |
74 | Jan Hjort Christensen, Gilleleje | 250 | Sodfarvet Skråpe | 07-12-19 | Gilleleje |
75 | Erik Groth-Andersen, Hillerød | 220 | Høgesanger | 07-12-19 | Kalvemosen, Holbæk |
76 | Tommy Kaae, Løsning | 246 | Kohejre | 07-12-19 | Gullestrup |
77 | Erik Overgård | 274 | Bjergand | 07-12-19 | Stubbe Sø |
78 | Jørn Vinther Sørensen, Haderslev | 272 | Halsbåndstroldand | 07-12-19 | Søndersø - Furesø |
79 | Jørn Vinther Sørensen, Haderslev | 271 | Høgeugle | 07-12-19 | Gribskov |
80 | Søren Blanke, Kbh. Ø | 250 | Halsbåndstroldand | 07-12-19 | Søndersø |
81 | Jesper Johannes Madsen, København V | 289 | Kohejre | 07-12-19 | Gullestrup, Herning |
82 | Christian Michael Villadsen, Åbyhøj | 225 | Kohejre | 07-12-19 | Gullestrup |
83 | Sten Petersen, Fredensborg | 208 | Silkehale | 07-12-19 | Sorgenfri |
84 | Henrik Brandt, Esbjerg V | 300 | Høgeugle | 07-12-19 | Hesede Skov |
85 | Søren Blanke, Kbh. Ø | 249 | Silkehale | 07-12-19 | Sorgenfri |
86 | Søren Blanke, Kbh. Ø | 248 | Duehøg | 07-12-19 | Ravnholm |
87 | Kurt Prentow, Hirtshals | 188 | Vandrefalk | 06-12-19 | Nørre Tornby |
88 | Mads Bjarke Salling, Klampenborg | 246 | Isfugl | 06-12-19 | Stampedammen, Rådvad |
89 | Jens Lind, Espergærde | 284 | Høgesanger | 05-12-19 | Kalvemosen, Holbæk |
90 | klaus schak laursen, Munkebo | 94 | Sortand | 04-12-19 | Flyvesandet |
91 | klaus schak laursen, Munkebo | 93 | Fløjlsand | 04-12-19 | Flyvesandet |
92 | klaus schak laursen, Munkebo | 92 | Storspove | 04-12-19 | Gyldensten |
93 | klaus schak laursen, Munkebo | 91 | Skeand | 04-12-19 | Gyldensten |
94 | klaus schak laursen, Munkebo | 90 | Knarand | 04-12-19 | Gyldensten |
95 | klaus schak laursen, Munkebo | 89 | Pibeand | 04-12-19 | Gyldensten |
96 | Martin Svinth Ebbesen | 238 | Kohejre | 04-12-19 | Herning |
97 | Svend Erik Petersen, Ringkøbing | 259 | Natravn | 03-12-19 | Hoverdal Plantage |
98 | Carsten Svejstrup Sørensen, Hobro | 289 | Kohejre | 03-12-19 | Gullestrup |
99 | Klaus Malling Olsen, Brønshøj | 267 | Stor Tornskade | 03-12-19 | Hestetang |
100 | Andreas Winding Mønsted | 261 | Slørugle | 03-12-19 | Ådum |
|