Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.Kronologisk oversigt over kryds
Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Kenneth Bach Christensen har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst. Hele Kenneth Bach Christensen's artsliste kan ses ved at trykke her . Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.
2021
416 17-05-2021 * Rødvinget Braksvale Vilsted Sø.
415 14-03-2021 * Hvidkindet Værling Ritmestervej, Rødhus
414 17-02-2021 * Prærietrane Gravlev Sø 2020
413 19-12-2020 * Mellemflagspætte Gråsten Slotspark
412 19-12-2020 * Sibirisk Fløjlsand Høve Strand
411 08-11-2020 * Alpesejler Pikkerbakken, Frederikshavn
410 11-06-2020 * Stendrossel Ebeltoft Færgehavn
409 07-06-2020 * Dværghejre Reservatet, Skagen
408 01-06-2020 * Lille Rørsanger Grenen, Skagen.
407 29-05-2020 * Lille Sejler Tornbakkerimmen, Hulsig.
406 19-04-2020 * Høgeørn Højris, Mors 2019
405 22-07-2019 * Gærdeværling Russerbakkevej, Tornby Klitplantage.
404 29-05-2019 Mandarinand Birkesø. Lille Vildmose 2018
403 17-10-2018 * Ellekrage Sårup, Tved Klitplantage.
402 30-09-2018 * Brun Løvsanger Hanstholm Fyr
401 14-08-2018 * Stillehavslom Grenen, Skagen
400 28-04-2018 * Gulbrynet Værling Skagen 2017
399 29-12-2017 * Lattermåge Hanstholm Havn 2016
398 09-11-2016 * Sibirisk Jernspurv Hirtshals Havn 2014
397 31-05-2014 Lundsanger Tornby Klitplantage
396 31-05-2014 * Steppeørn Grenen, Skagen 2013
395 15-06-2013 * Gåsegrib Kåstrup, Salling.
394 05-06-2013 * Ørkenpræstekrave Blåvands Huk.
393 10-05-2013 * Hvidskægget Terne Lille Vildmose. 2012
392 04-11-2012 * Brun Tornskade Årslev Engsø.
391 23-07-2012 * Atlantisk Skråpe Nordmandshage
390 28-05-2012 * Dværgørn Hulsig, Skagen.
389 20-05-2012 * Asiatisk Ørkensanger "Verdens Ende" Grenen, Skagen
388 28-01-2012 * Gråvinget Måge Universitetsparken, Aarhus 2011
387 01-11-2011 * Vestlig Middelhavsstenpikker Thorsminde
386 25-10-2011 * Rødøjet Vireo Mandø
385 10-09-2011 * Sorthovedet Sanger Blåvands Huk. 2010
384 05-07-2010 * Hvidstrubet Spurv Mølleparken, Skørping 2008
383 16-10-2008 * Sibirisk Bynkefugl Grenen, Skagen
382 28-08-2008 Rustand Nordmandshage
381 11-08-2008 * Nordsanger Blåvands Huk
380 27-07-2008 * Spidshalet Ryle Agger Tange.
379 30-05-2008 * Lille Rørvagtel Gulstav Mose, Langeland.
378 19-05-2008 * Sørgedue "Stald Grenen" Skagen
377 21-02-2008 Kaspisk Måge Skagen Havn 2007
376 16-10-2007 * Langhalet Tornskade Skallingen.
375 15-10-2007 * Tretået Spætte Batterivej, Skagen.
374 06-08-2007 * Ørkendompap Agger Tange.
373 04-08-2007 * Balearskråpe Grenen, Skagen
372 15-07-2007 * Dværgrørvagtel Veddelen, Ulvshale, Møn.
371 28-05-2007 * Hætteværling Grenen, Skagen
370 30-01-2007 * Sortstrubet Drossel Universitetsparken, ZM. København.
369 16-01-2007 * Østlig Turteldue Bække, Vejen. 2006
368 29-12-2006 * Ismåge Langø Havn, Lolland
367 15-10-2006 * Stribet Sanger Mandø.
366 04-08-2006 * Krøltoppet Pelikan Ræhr grusgrav, Hanstholm
365 02-08-2006 * Skadegøg Birkepøl, Sydals
364 10-06-2006 * Audouinsmåge Helsingør Havn
363 25-05-2006 Lille Fluesnapper Ellekrattet, Skagen
362 25-03-2006 * Amerikansk Sortand Blåvands Huk
361 17-03-2006 Perleugle Tved Plantage
360 03-01-2006 * Østlig Kalanderlærke Staunings Ø. 2005
359 18-12-2005 * Høgeugle Hjardemål, Thy.
358 27-11-2005 * Præriemåge Kjul Strand, Hirtshals.
357 07-11-2005 * Gråsejler Skagen, Nordstrand.
356 16-10-2005 * Nonnestenpikker Fourfelt, Esbjerg.
355 13-10-2005 * Isabellastenpikker Nyeng Blåvand
354 10-08-2005 * Plettet Mudderklire Ølsemagle Revle, nordspids
353 12-06-2005 * Sardinsk Sanger Højen Fyr, Skagen
352 31-05-2005 * Tyknæbbet Dværgryle Sneum Forland.
351 28-05-2005 * Gulgrå Værling Grenen, Skagen.
350 16-05-2005 * Blå Glente Nedermose, Skagen.
349 10-05-2005 * Langnæbbet Sneppeklire Lakolk klitsø, Rømø. 2004
348 10-10-2004 * Dværgværling Mandø
347 05-10-2004 * Blåstjert Hanstholm Fyrhaver.
346 01-10-2004 * Bonapartemåge Hirtshals Øststrand.
345 21-09-2004 Sabinemåge Ørhage, Klitmøller
344 17-09-2004 Stor Stormsvale Ørhage, Klitmøller
343 13-08-2004 * Mongolsk Præstekrave Lakolk Klitsø, Rømø
342 11-05-2004 * Alpejernspurv Blåvand Fyr
341 02-05-2004 * Blåvinget And Sneum Sluse
340 09-02-2004 Middelhavssølvmåge Øster Anlæg, Aalborg
339 10-01-2004 Nøddekrige Feldballe. 2003
338 07-10-2003 Storpiber Vilslev Enge, Ribe
337 07-10-2003 * Ørnevåge Vilslev Enge, Ribe
336 14-06-2003 * Dværghornugle Kløvbakken, Fiilsø.
335 05-06-2003 * Tophejre Værnengene.
334 31-05-2003 * Klippeværling Gedser Fuglestation.
333 28-05-2003 * Stylteløber Sneum Engsø, Esbjerg.
332 19-05-2003 Rødrygget Svale Jagthytten, Vest Stadil Fjord.
331 06-05-2003 Hærfugl Bjerghuse, Thorsminde.
330 19-04-2003 * Lille Bjergand Tvorup Hul, Tvorup Klitplantage.
329 08-01-2003 Kongeederfugl Bulbjerg 2002
328 31-07-2002 * Rosenbrystet Tornskade Porsemosen, Tåstrup.
327 03-07-2002 * Rosenterne Agger Tange
326 10-06-2002 * Buskrørsanger Frisenfeldt, Gedser
325 19-05-2002 Gulirisk Tane sø.
324 19-05-2002 * Sort Ibis Nordladen Værnengene
323 18-05-2002 Markpiber Damsted Klit, Skagen
322 17-05-2002 Tredækker Kraptårnet Bygholm Vejle
321 09-05-2002 * Nathejre Mandø by.
320 25-04-2002 * Kohejre Haurvig, Hvide Sande.
319 20-04-2002 * Ensfarvet Stær Tane Sø
318 20-04-2002 * Iberisk Gransanger Tane Sø
317 24-03-2002 Amerikansk Krikand Bygholm Vejle 2001
316 19-10-2001 * Slangeørn Bjerregård, Nymindegab.
315 15-10-2001 * Schwarz' Løvsanger Gl. Hvidding Forsamlingshus
314 26-08-2001 Høgesanger Højen Fyr, Skagen
313 23-07-2001 Damklire Bøjden Nor
312 09-06-2001 * Lille Gulben Kraptårnet Vejlerne
311 03-06-2001 * Amerikansk Rørdrum Kraptårnet Vejlerne
310 01-05-2001 * Citronvipstjert Værnengene
309 07-03-2001 * Hvidøjet And Fredericia Havn
308 05-03-2001 * Gulddrossel Skårup Vejlerne 2000
307 20-12-2000 * Kejserørn Øster Hjermitslev Enge
306 20-11-2000 * Ørkenstenpikker Vejers Strand
305 15-10-2000 Hvidbrynet Løvsanger Nørre Lyngvig
304 06-10-2000 * Prærieløber Vollerum Enge, Stadilø
303 23-09-2000 Rødstrubet Piber Mulbjerge
302 19-09-2000 * Bairdsryle Stensnæs, Nordjylland
301 11-09-2000 * Rødhovedet Tornskade Blåvands Huk
300 13-07-2000 Almindelig Skråpe Roshage, Hanstholm
299 01-07-2000 * Hvidrygget Ryle Nordstrandssøen, Skagen
298 30-06-2000 * Steppevibe Saltrup, Søborg Sø
297 08-06-2000 * Sumpvibe Harboøre Tange
296 29-04-2000 * Stellersand Nordstrand, Skagen
295 26-04-2000 * Korttået Lærke Vestkraft Esbjerg
294 20-04-2000 * Triel Bulbjerg
293 18-04-2000 Sort Glente Batterivej, Skagen
292 16-04-2000 * Halsbåndstroldand Mollerup, Silkeborg
291 19-03-2000 * Amerikansk Pibeand Bygholm Vejle
290 31-01-2000 * Rosenmåge Hirtshals Havn
289 16-01-2000 Hvidsisken Bytterstien, Skagen 1999
288 19-12-1999 * Sneugle Hanstholm
287 19-12-1999 * Jagtfalk Hanstholm
286 10-12-1999 * Rødstrubet Sanger Østre Strandvej 33a, Skagen
285 03-11-1999 * Spurveugle Fortunens Indelukke, Jægersborg Dyrehave
284 22-10-1999 Rødhovedet And Vest Stadil Fjord
283 17-10-1999 Stor Korsnæb Blåvand Mose
282 16-10-1999 * Himalayasanger Blåvands Huk
281 09-10-1999 Storkjove Roshage, Hanstholm
280 09-10-1999 Mellemkjove Roshage, Hanstholm
279 09-10-1999 Thorshane Roshage, Hanstholm
278 31-08-1999 Stribet Ryle skelmosevej, Vest Stadil Fjord
277 15-08-1999 Rovterne Tipperne
276 08-08-1999 Sort Stork Skallingen
275 28-07-1999 * Brilleterne Langli
274 26-07-1999 Nilgås Sneum Sluse
273 16-07-1999 * Sibirisk Hjejle Fedhage, Præstø
272 10-07-1999 Savisanger Selbjerg Vejle
271 09-07-1999 Mosehornugle Bulbjerg
270 09-07-1999 * Amerikansk Skarveand Kærup Holme
269 28-06-1999 * Sortvinget Braksvale Bygholm Vejle
268 19-06-1999 Turteldue Frøslev Mose
267 13-06-1999 Pirol Butterstien, Skagen
266 13-06-1999 Biæder Butterstien, Skagen
265 07-06-1999 Hvidhalset Fluesnapper Nordstjernevej, Skagen
264 27-05-1999 Vagtel Stavad Enge
263 24-05-1999 Sydlig Nattergal Kløvebakken, Fiilsø
262 24-05-1999 * Purpurhejre Værnengene
261 16-05-1999 * Ringnæbbet Måge Grænsedæmningen
260 16-05-1999 * Amerikansk Hjejle Lakolk Rømø
259 13-05-1999 Rosenstær Højenvej, Skagen
258 13-05-1999 Kærløber Frydenstrand, Frederikshavn
257 08-05-1999 Hvidnæbbet Lom Grenen, Skagen
256 04-05-1999 * Amerikansk Svømmesneppe Værnengene
255 30-04-1999 Blåhals Rudbøl Kog
254 30-04-1999 Sandterne Lakolk Klitsø, Rømø
253 27-04-1999 Slørugle Ved Fjerritslev, Thy
252 25-04-1999 Sortstrubet Bynkefugl Råbjerg, Skagen
251 25-04-1999 Vendehals Ellekrattet, Skagen
250 01-04-1999 Lille Flagspætte Vaserne
249 29-03-1999 Lapværling Ellekrattet, Skagen
248 21-02-1999 Rødtoppet Fuglekonge Borgvold, Viborg
247 06-02-1999 * Brilleand Horseklint, Fynshoved
246 30-01-1999 Toplærke Butterstien, Skagen
245 03-01-1999 Hvidvinget Måge Esbjerg Havn 1998
244 28-11-1998 Fyrremejse Sølsted Mose
243 28-11-1998 * Mongolsk Piber Værnengene
242 13-11-1998 * Krognæb Assistens Kirkegården, Skagen
241 08-11-1998 * Topskarv Esbjerg Havn
240 02-11-1998 Sølvhejre Hindemade, Haderslevdam
239 15-10-1998 Sorthovedet Måge Hanstholm Havn
238 14-10-1998 Lunde Ørhage Klitmøller
237 14-10-1998 Enkeltbekkasin Villerslev, Thy
236 11-10-1998 Fuglekongesanger Hanstholm Fyrhaver
235 26-09-1998 Hedelærke Kongelunden
234 26-09-1998 Steppehøg Kongelunden
233 12-09-1998 Odinshane Arup Vejle, Vejlerne
232 06-09-1998 Dværgryle Lovns Bredding
231 23-08-1998 Lille Kjove Ørhage, Klitmøller
230 23-08-1998 Sodfarvet Skråpe Ørhage, Klitmøller
229 26-07-1998 Hvidvinget Terne Kærup Holme
228 22-07-1998 Krumnæbbet Ryle Agger Tange
227 19-07-1998 Hvidbrystet Præstekrave Stormengene, Rømø
226 26-06-1998 Natravn Vester Thorup Klitplantage
225 22-06-1998 Drosselrørsanger Tømmerby Fjord, Vejlerne
224 05-06-1998 Karmindompap Batterivej, Skagen
223 29-05-1998 Flodsanger Fyrkat, Hobro
222 27-05-1998 Plettet Rørvagtel Feltstationen, Vejlerne
221 17-05-1998 Dværgterne Egense
220 17-05-1998 Lille Skrigeørn Flagbakken, Skagen
219 17-05-1998 Havlit Egense Færgeleje
218 15-05-1998 * Terekklire Bygholm Vejle
217 15-05-1998 Temmincksryle Lønnerup Fjord, Vejlerne
216 15-05-1998 Pomeransfugl Lønnerup Fjord, Vejlerne
215 15-05-1998 Lærkefalk Flagbakken, Skagen
214 15-05-1998 * Stor Skrigeørn Batterivej, Skagen
213 15-05-1998 Hedehøg Flagbakken, Skagen
212 14-05-1998 Engsnarre Brabrand Sø
211 08-05-1998 Broget Fluesnapper Ellekrattet, Skagen
210 19-04-1998 Stor Tornskade Skalsådal Onsild
209 19-04-1998 Ringdrossel Kærup Holme, Vejlerne
208 18-04-1998 Skovhornugle Nørager, Hobro
207 18-04-1998 Mallemuk Bulbjerg
206 16-04-1998 Dværgfalk Skalsådal Klejtrup
205 15-04-1998 Kirkeugle Gedsted
204 15-04-1998 Sorthalset Lappedykker Lovns Sø
203 10-04-1998 Kongeørn Flagbakken, Skagen
202 10-04-1998 Rød Glente Flagbakken, Skagen
201 08-04-1998 Huldue Tjele Langsø
200 30-03-1998 Husrødstjert Skagen Havn
199 10-02-1998 Bjerglærke Arup Vejle, Vejlerne
198 31-01-1998 Hvidvinget Korsnæb Vester Thorup Klitplantage
197 31-01-1998 * Polarlomvie Frederikshavn Havn
196 31-01-1998 Rødhalset Gås Glombak, Vejlerne
195 31-01-1998 Blisgås Glombak, Vejlerne
194 31-01-1998 Islom Bulbjerg
193 21-01-1998 Bjergpiber Bygholm Vejle
192 21-01-1998 Gråmåge Hanstholm Havn
191 21-01-1998 Duehøg Lindum Skov 1997
190 30-12-1997 Silkehale Kalundborg
189 21-12-1997 Bjergand Øster Hurup Havn
188 14-12-1997 Vandstær Hald Sø
187 30-11-1997 Stillits Hjarbæk Fjord
186 26-10-1997 Lille Korsnæb Hanstholm Fyrhaver
185 26-10-1997 Bjergirisk Arup Vejle, Vejlerne
184 26-10-1997 Skærpiber Ørhage, Klitmøller
183 26-10-1997 Søkonge Ørhage, Klitmøller
182 26-10-1997 Vandrefalk Vejlerne
181 26-10-1997 Fløjlsand Ørhage, Klitmøller
180 26-10-1997 Sortstrubet Lom Ørhage, Klitmøller
179 04-10-1997 Alk Roshage, Hanstholm
178 04-10-1997 Lomvie Roshage, Hanstholm
177 04-10-1997 Sortgrå Ryle Roshage, Hanstholm
176 04-10-1997 Sortand Roshage, Hanstholm
175 04-10-1997 Bramgås Nors Sø
174 04-10-1997 Sule Roshage, Hanstholm
173 04-10-1997 Rødstrubet Lom Roshage, Hanstholm
172 07-09-1997 Almindelig Kjove Agger Tange
171 07-09-1997 Lille Kobbersneppe Agger Tange
170 16-08-1997 Fjordterne Hanvejle
169 16-08-1997 Tinksmed Bygholm Vejle
168 16-08-1997 Svaleklire Bygholm Vejle
167 16-08-1997 Islandsk Ryle Bygholm Vejle
166 16-08-1997 Strandhjejle Bygholm Vejle
165 16-08-1997 Trane Bygholm Vejle
164 16-08-1997 Aftenfalk Hjardemål, Thy
163 16-08-1997 Skestork Bygholm Vejle
162 09-08-1997 Gul Vipstjert Ulvedybet
161 09-08-1997 Nordisk Lappedykker Ulvedybet
160 01-05-1997 Tejst Hirsholmene
159 01-05-1997 Splitterne Hirsholmene
158 01-05-1997 Stenvender Hirsholmene
157 01-05-1997 Ederfugl Hirsholmene
156 06-04-1997 Bjergvipstjert Sødal skov, Viborg
155 06-04-1997 Sortspætte Sødal skov, Viborg
154 01-04-1997 Fiskeørn Tjele Langsø
153 01-01-1997 Hvid Stork Vesløs
152 01-01-1997 Rørdrum Vejlerne 1996
151 01-01-1996 Sangsvane
150 01-01-1996 Pibesvane
149 01-01-1996 Knopsvane
148 01-01-1996 Fiskehejre
147 01-01-1996 Skarv
146 01-01-1996 Toppet Lappedykker
145 01-01-1996 Lille Lappedykker ?
Kenneth Bach Christensen har krydset
416 arter på sin
Danmarks artslister .