Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.Kronologisk oversigt over kryds
Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Gerda Bladt har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst. Hele Gerda Bladt's artsliste kan ses ved at trykke her . Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.
2020
345 11-06-2020 * Stendrossel Øerkrogvejen, Ebeltoft Færgehavn
344 10-06-2020 * Lille Rørvagtel Lille Vildmose
343 06-06-2020 Rosenstær Tontoft Nakke
342 14-02-2020 Hærfugl Sletten, Holsterbro 2019
341 02-11-2019 Høgesanger Viborg, Gerdsvej
340 31-10-2019 * Krognæb Ellekrattet, Skagen
339 19-10-2019 * Gråsejler Oksby Ege, Ho
338 19-10-2019 * Østlig Lundsanger Tipmosen, Ho
337 14-10-2019 * Lille Rørsanger Blåvand, mosen
336 25-08-2019 * Sortvinget Braksvale Ballum Forland
335 04-08-2019 * Slangeørn Trehøje, Mols Bjerge
334 12-07-2019 * Gærdeværling Tornby Klitplantage
333 06-06-2019 * Sibirisk Krikand Sneum Digesø
332 23-05-2019 * Hvidrygget Ryle Saltvandssøen, Margrethe Kog
331 05-05-2019 * Lille Gulben Ulvedybet
330 25-04-2019 Hvidhalset Fluesnapper Ellekrattet, Skagen
329 21-04-2019 * Blå Glente Ellekrat, Skagen
328 08-04-2019 Perleugle Blåbjerg Plantage
327 10-01-2019 * Halsbåndstroldand Skjern Enge 2018
326 02-11-2018 * Hvidøjet And Kruså Møllesø
325 19-10-2018 * Ellekrage Sårup, Hanstholm
324 15-08-2018 * Stillehavslom Grenen, Skagen
323 07-08-2018 * Slagfalk Ballum Forland
322 28-07-2018 * Bonapartemåge Thorsminde Havn
321 23-06-2018 * Iberisk Gransanger Tversted Søerne
320 06-01-2018 Bjergpiber Hartsø, Kegnæs 2017
319 24-09-2017 * Bairdsryle Ballum Forland
318 24-06-2017 Slørugle Felsted
317 10-06-2017 * Langnæbbet Sneppeklire Ballum Forland ved slusen
316 21-05-2017 Sydlig Nattergal Nørresø Vest
315 10-05-2017 * Triel Søndenåen, Øster Tverstedvej 2016
314 03-12-2016 Storpiber Thorsminde Havn
313 13-11-2016 * Sibirisk Jernspurv Hirtshals Havn
312 04-11-2016 * Tophejre Slivsø, Hoptrup
311 07-05-2016 * Alpejernspurv Nordby, Skagen
310 24-04-2016 Nøddekrige St. Hjøllund Plantage
309 13-03-2016 Kongeederfugl Svendborgsund 2015
308 01-11-2015 * Amerikansk Svømmesneppe Geddal Enge
307 18-10-2015 * Kohejre Tim Enge
306 15-10-2015 * Amerikansk Sortand Blåvandshuk
305 15-10-2015 * Amerikansk Fløjlsand Blåvandstrand
304 09-08-2015 * Sortbrynet Albatros Agger Tange, nordlig lagune
303 22-05-2015 * Sumpvibe Ølundgårds Inddæmning
302 14-05-2015 * Lattermåge Krogårds Grusgrav, Tjæreborg
301 26-04-2015 * Amerikansk Pibeand Sneum Digesø
300 11-04-2015 Enkeltbekkasin Bommerlund Plantage
299 03-01-2015 Tajgasædgås Frifelt 2014
298 26-09-2014 * Tajgapiber Ho Golfbane
297 17-09-2014 Sort Stork Rømødæmningen
296 04-06-2014 * Sort Ibis Gl. Hviding Engsø
295 01-06-2014 * Dværghejre Gl. Hviding Engsø
294 24-05-2014 Pungmejse Novrup Grusgrav
293 24-05-2014 * Hætteværling Tarphage Enge
292 17-05-2014 * Citronvipstjert Farmerstien, Skagen
291 10-05-2014 * Rødstrubet Sanger Batterivej, Skagen
290 14-04-2014 * Nathejre Sostrup Slot 2013
289 30-12-2013 * Mellemflagspætte Lunden, Gram
288 21-12-2013 * Ismåge Hanstholm Havn
287 13-08-2013 Almindelig Skråpe Roshage, Hanstholm
286 24-07-2013 Damklire Saltvandssø, 2. rampe havdiget
285 06-07-2013 * Terekklire Saltvandssøen
284 04-07-2013 Biæder Sønderjylland
283 15-06-2013 * Gåsegrib Kåstrup nord for Skive
282 09-06-2013 * Dværgørn Saftevandsbakken, Skagen
281 06-06-2013 Karmindompap Blåvandshuk
280 06-06-2013 * Ørkenpræstekrave Blåvandshuk
279 23-05-2013 Hvidvinget Terne Elling Eng
278 21-05-2013 Aftenfalk Gårdby Sø
277 13-05-2013 Sandterne Filsø, Søndersø
276 12-05-2013 Pirol Sandormssporet, Skagen
275 09-05-2013 Lille Skrigeørn Saftevandsbakken, Skagen
274 26-04-2013 * Høgeugle Nr Feldborg Plantage 2012
273 31-12-2012 * Topskarv Hanstholm Havn
272 31-12-2012 * Sortstrubet Drossel Vust Holme Vejlerne
271 10-11-2012 * Brun Tornskade Årslev Engsø
270 29-09-2012 Lille Kjove Vejers Strand
269 22-06-2012 Engsnarre Kiding
268 27-05-2012 Savisanger Magisterkogen
267 20-05-2012 * Hvidskægget Terne Margrethe Kog, klæggravene
266 10-05-2012 * Stylteløber Nagbøl Kirkevej, Lunderskov
265 30-04-2012 Vendehals Nedre Mosevej, Skagen
264 29-04-2012 Islom Nordstrand, Skagen
263 10-04-2012 Amerikansk Krikand Lille Vildmose, Grønvej
262 07-02-2012 Hvidvinget Måge Aabenraa Havn
261 22-01-2012 Tundrasædgås Årtoft Mark
260 15-01-2012 Skovhornugle Lindet Skov 2011
259 30-12-2011 * Spurveugle Lindet Skov
258 06-11-2011 * Vestlig Middelhavsstenpikker Thorsminde Havn
257 29-10-2011 * Ørkenstenpikker Hanstholm, fyldplads
256 22-10-2011 Hvidbrynet Løvsanger Mandø By
255 22-10-2011 * Dværgværling Mandø, Nytoftevej langs bydiget
254 22-10-2011 * Rødøjet Vireo Mandø, sydlig bydige
253 17-10-2011 Fuglekongesanger Skallingen
252 16-10-2011 Nordisk Lappedykker Blåvandshuk
251 09-10-2011 Søkonge Blåvandshuk
250 24-09-2011 Kaspisk Måge Blåvandshuk
249 16-09-2011 * Prærieløber Mærsk Vase, Grønningen, Blåvand
248 09-09-2011 * Spidshalet Ryle Mærsk Vase, Grønningen, Blåvand
247 14-08-2011 * Rødhovedet Tornskade Halk Nor, skydebanen
246 05-08-2011 Hvidvinget Korsnæb Torup Klitplantage
245 30-07-2011 Plettet Rørvagtel Vesløs Vejle
244 19-06-2011 Flodsanger Teglholt Skov
243 19-06-2011 Drosselrørsanger Slivsø
242 15-05-2011 Sorthovedet Måge Haderslev Dam, Mågeøen
241 10-05-2011 Pomeransfugl Margrethe Koog
240 19-04-2011 * Stor Skrigeørn Skagen
239 13-04-2011 Kirkeugle Himmerland
238 26-03-2011 Huldue Draved Skov
237 20-03-2011 Hedelærke Hønning Plantage
236 29-01-2011 Korttået Træløber Apotekerstien, Gråsten 2010
235 29-12-2010 Lille Gråsisken Balledam, Kliplev
234 31-10-2010 Thorshane Sneum Digesø
233 15-09-2010 Stor Stormsvale Blåvandshuk
232 14-09-2010 Storkjove Blåvandshuk
231 05-09-2010 Lille Fluesnapper Blåvandshuk
230 22-07-2010 Stribet Ryle Bygholm Vestsø
229 17-07-2010 Natravn Kollerup Plantage
228 23-05-2010 Turteldue Grøngård
227 14-05-2010 Alk Nordstrand, Skagen
226 14-05-2010 Mellemkjove Nordstrand, Skagen
225 13-05-2010 Toplærke Hirtshals
224 13-05-2010 * Brilleand Hirtshals
223 10-05-2010 Hortulan Kliplev
222 26-04-2010 Hvidnæbbet Lom Nordstrand, Skagen
221 25-04-2010 Sort Glente Nordstrand, Skagen
220 03-04-2010 Tejst Skagen Havn
219 03-04-2010 Klippedue Højen, Gl. Skagen
218 03-04-2010 Gråmåge Skagen Havn
217 01-04-2010 Duehøg Batterivej, Skagen
216 28-03-2010 Rødhalset Gås Helm Odde Marsk, Rømø
215 27-03-2010 Lille Flagspætte Draved Skov
214 07-03-2010 Middelhavssølvmåge Blåvandshuk
213 06-03-2010 Sortgrå Ryle Blåvandshuk
212 19-02-2010 Lille Korsnæb Bommerlund Plantage
211 01-01-2010 Rødtoppet Fuglekonge Søgård Skov 2009
210 30-12-2009 Skærpiber Aabenraa Lystbådhavn
209 23-10-2009 Bjergvipstjert Aabenraa havn
208 20-09-2009 Dværgfalk Blåvands Huk
207 07-09-2009 Sortstrubet Bynkefugl Frøslev Mose
206 20-08-2009 Steppehøg Ballum Enge
205 14-08-2009 Almindelig Kjove Roshage, Hanstholm
204 14-08-2009 Sodfarvet Skråpe Roshage, Hanstholm
203 06-08-2009 Rovterne Glombak, Vejlerne
202 28-07-2009 Kongeørn Lille Vildmose
201 05-06-2009 Lundsanger Klinteskoven, Møn
200 02-06-2009 Grå Fluesnapper Nyord
199 02-06-2009 Lærkefalk Nyord
198 02-06-2009 Gulbug Klinteskoven, Møn
197 15-04-2009 Ringdrossel Pælebakke Klit, Skagen
196 14-04-2009 * Sneugle Agger Tange
195 03-04-2009 Mosehornugle Gammel Frederikskog
194 07-03-2009 Rødhovedet And Margrethe Kog
193 03-01-2009 Vandstær Tørning Mølle 2008
192 27-12-2008 Tyrkerdue Kliplev
191 07-12-2008 Skovsneppe Kongens Mose
190 08-11-2008 Stor Gråsisken Klattrup Mose
189 19-10-2008 Sabinemåge Koldby
188 01-08-2008 Kærløber Agger Tange
187 27-07-2008 Svaleklire Agger Tange
186 19-07-2008 * Rosenbrystet Tornskade Lebøl, Sydals
185 01-07-2008 Silkehejre Bygholm Vejle
184 29-06-2008 Lomvie Bulbjerg
183 29-06-2008 Fløjlsand Bulbjerg
182 28-06-2008 Dværgmåge Kogleaks
181 07-06-2008 Vagtel Emmerlev Klev
180 05-04-2008 Fjeldvåge Hellevad 2007
179 09-12-2007 Fyrremejse Søgård Skov
178 09-12-2007 Sølvhejre Bjerndrup Mølleå ved Søgård Skov
177 14-10-2007 Vandrefalk Ballum Sluse
176 11-06-2007 Natugle Søgård Skov
175 11-04-2007 Grønspætte Søgård Skov
174 04-03-2007 Sangsvane Kongens Mose
173 04-03-2007 Pibesvane Kongens Mose 2006
172 27-12-2006 Rødstrubet Lom Hostrup Sø
171 09-08-2006 Dværgryle Lakolk Sydsøer, Rømø
170 22-07-2006 Råge Møgeltønder kog
169 11-02-2006 Havlit Kegnæs Drej 2005
168 25-09-2005 Grønbenet Rørhøne Aabenraa
167 25-09-2005 Rustand Ballum Sluse
166 25-09-2005 Sortstrubet Lom Juvre Sand, Rømø
165 13-08-2005 Stenvender Havsand, Rømø
164 12-07-2005 Krumnæbbet Ryle Saltvandssøen
163 11-07-2005 Splitterne Helm Odde Marsk, Rømø
162 08-07-2005 Odinshane Lakolk Sydsøer, Rømø
161 12-06-2005 Fjordterne Hostrup Sø
160 29-05-2005 Kærsanger Tinglev Mose
159 29-05-2005 Sivsanger Tinglev Mose
158 29-05-2005 Vandrikse Tinglev Mose
157 22-05-2005 Temmincksryle Slivsø, Hoptrup
156 22-05-2005 Nilgås Slivsø, Hoptrup
155 22-05-2005 Sorthalset Lappedykker Slivsø, Hoptrup
154 14-05-2005 Bomlærke Ballum Enge
153 14-05-2005 Sortklire Ballum Sluse
152 14-05-2005 Småspove Ballum Enge
151 14-05-2005 Lille Kobbersneppe Ballum Sluse
150 14-05-2005 Sandløber Lakolk Strand, Rømø
149 14-05-2005 Hvidbrystet Præstekrave Lakolk Strand, Rømø
148 13-05-2005 Tinksmed Klattrup Mose
147 08-05-2005 Gul Vipstjert Tontoft Nakke
146 08-05-2005 Digesvale Varnæs Stormose
145 07-05-2005 Lille Præstekrave Hostrup Sø
144 01-05-2005 Stormmåge Vilsbæk Mark
143 09-04-2005 Islandsk Ryle Saltvandssøen
142 09-04-2005 Knortegås Saltvandssøen
141 09-04-2005 Canadagås Margrethe Kog
140 09-04-2005 Kortnæbbet Gås Gammel Frederikskog
139 01-04-2005 Husrødstjert Bjerndrup Mølleå, Kliplev 2004
138 19-12-2004 Isfugl Alnor
137 25-09-2004 Strandhjejle Saltvandssøen
136 25-09-2004 Klyde Saltvandssøen
135 12-07-2004 Hvid Stork Rudbøl
134 08-07-2004 Skægmejse Han Vejle
133 08-07-2004 Bysvale Bygholm Vejle
132 08-07-2004 Spidsand Bygholm Vejle
131 08-07-2004 Knarand Kogleaks
130 08-07-2004 Pibeand Bygholm Vejle
129 05-07-2004 Sule Skagen
128 04-07-2004 Dværgterne Skagen
127 04-07-2004 Sildemåge Skagen
126 04-07-2004 Rød Glente Skagen 2003
125 14-07-2003 Hvidklire Bygholm Vejle
124 06-07-2003 Brushane Bygholm Vejle
123 08-06-2003 Mallemuk Bulbjerg
122 07-06-2003 Mursejler Vesløs Vejle
121 07-06-2003 Sortterne Han Vejle
120 07-06-2003 Rørdrum Han Vejle
119 06-06-2003 Stor Kobbersneppe Bygholm Vejle
118 06-06-2003 Bjergand Bygholm Vejle
117 06-06-2003 Skestork Bygholm Vejle 2002
116 26-07-2002 Ride Bulbjerg
115 26-07-2002 Sortand Bulbjerg
114 21-07-2002 Trane Hulsig Hede 2001
113 18-02-2001 Almindelig Ryle Gammel Frederikskog
112 18-02-2001 Hjejle Gammel Frederikskog
111 28-01-2001 Bjergirisk Margrethe Kog
110 28-01-2001 Snespurv Margrethe Kog
109 28-01-2001 Bjerglærke Margrethe Kog
108 28-01-2001 Storspove Margrethe Kog
107 28-01-2001 Blå Kærhøg Margrethe Kog
106 28-01-2001 Bramgås Rudbøl
105 06-01-2001 Spurvehøg Hostrup Sø
104 06-01-2001 Havørn Hostrup Sø 2000
103 22-12-2000 Grønsisken Søgård Skov
102 05-07-2000 Gråspurv Mandø
101 05-07-2000 Svartbag Mandø
100 05-07-2000 Rødben Mandø
99 05-07-2000 Strandskade Mandø
98 05-06-2000 Havterne Mandø
97 28-05-2000 Hvepsevåge Klinteskoven, Møn
96 28-05-2000 Skovsanger Draved Skov
95 28-05-2000 Havesanger Draved Skov
94 28-05-2000 Krikand Kongens Mose
93 28-05-2000 Gråstrubet Lappedykker Kongens Mose
92 28-05-2000 Lille Lappedykker Kongens Mose
91 18-05-2000 Stor Hornugle Søgård Skov
90 13-05-2000 Tornsanger Magisterkogen
89 13-05-2000 Bynkefugl Magisterkogen
88 13-05-2000 Rødstjert Magisterkogen
87 13-05-2000 Blåhals Magisterkogen
86 13-05-2000 Engpiber Magisterkogen
85 13-05-2000 Hedehøg Magisterkogen
84 13-05-2000 Skeand Magisterkogen
83 13-05-2000 Atlingand Magisterkogen
82 03-05-2000 Sølvmåge Halk Nor
81 03-05-2000 Hættemåge Halk Nor
80 03-05-2000 Stor Præstekrave Halk Nor
79 03-05-2000 Toppet Skallesluger Halk Nor
78 21-04-2000 Skovspurv Kliplev
77 21-04-2000 Gærdesanger Kliplev
76 16-04-2000 Sumpmejse Draved Skov
75 16-04-2000 Løvsanger Draved Skov
74 16-04-2000 Misteldrossel Draved Skov
73 16-04-2000 Skovpiber Draved Skov
72 29-03-2000 Vindrossel Bjerndrup Mølleå, Kliplev
71 11-03-2000 Blisgås Ny Frederikskog
70 23-01-2000 Lille Skallesluger Lille Søgård Sø 1999
69 27-12-1999 Sortkrage Bjerndrup Mølleå, Kliplev
68 27-12-1999 Skarv Søgård Sø, Lundtoft 1992
67 01-03-1992 Silkehale Trillen
66 01-03-1992 Ederfugl Trillen
65 16-02-1992 Taffeland Margrethe Sø 1985
64 15-05-1985 Gråkrage Søgård Skov
63 15-05-1985 Allike Søgård Skov
62 03-03-1985 Stor Tornskade Bjerndrup Mølleå, Kliplev 1984
61 13-08-1984 Fiskeørn Søgård Sø, Lundtoft
60 31-03-1984 Kvækerfinke Søgård Sø, Lundtoft
59 31-03-1984 Sjagger Søgård Skov
58 12-02-1984 Hvinand Balledam 1983
57 29-10-1983 Halemejse Søgård Skov
56 17-05-1983 Dobbeltbekkasin Bjerndrup Mølleå ved Søgård Skov
55 04-05-1983 Munk Søgård Skov
54 20-04-1983 Broget Fluesnapper Søgård Skov
53 01-04-1983 Træløber Søgård Skov
52 19-02-1983 Sortspætte Søgård Sø, Lundtoft
51 31-01-1983 Stor Skallesluger Søgård Sø, Lundtoft 1981
50 22-08-1981 Stenpikker Balledam
49 07-07-1981 Rødrygget Tornskade Søgård Skov
48 06-05-1981 Gravand Hostrup Sø
47 20-01-1981 Ravn Søgård Skov
46 20-01-1981 Spætmejse Søgård Skov 1974
45 21-11-1974 Sortmejse Bjergskov 1973
44 18-05-1973 Rørsanger Hostrup Sø
43 17-05-1973 Nattergal Hostrup Sø
42 07-05-1973 Gøg Bjergskov
41 05-05-1973 Grønirisk Hostrup Sø
40 03-05-1973 Ringdue Hostrup Sø
39 03-05-1973 Grågås Hostrup Sø
38 03-05-1973 Fiskehejre Hostrup Sø
37 02-05-1973 Græshoppesanger Hostrup Sø
36 01-05-1973 Rørhøg Hostrup Sø
35 27-04-1973 Landsvale Hostrup Sø
34 27-04-1973 Mudderklire Hostrup Sø
33 27-04-1973 Tårnfalk Hostrup Sø
32 08-04-1973 Tornirisk Bjergskov
31 08-04-1973 Gransanger Bjergskov
30 30-03-1973 Hvid Vipstjert Bjergskov
29 29-03-1973 Husskade Bjergskov
28 29-03-1973 Skovskade Bjergskov
27 29-03-1973 Sangdrossel Bjergskov
26 29-03-1973 Gærdesmutte Hostrup Sø
25 29-03-1973 Musvåge Bjergskov
24 29-03-1973 Gråand Hostrup Sø 1972
23 23-04-1972 Rørspurv Hostrup Sø
22 23-04-1972 Troldand Hostrup Sø
21 23-04-1972 Knopsvane Hostrup Sø
20 16-04-1972 Topmejse Bjergskov
19 26-03-1972 Bogfinke Assenholm Mose
18 25-03-1972 Jernspurv Assenholm Mose
17 19-03-1972 Dompap Bjergskov
16 19-03-1972 Stillits Bjergskov
15 19-03-1972 Stor Flagspætte Bjergskov
14 19-03-1972 Vibe Hostrup Sø
13 19-03-1972 Agerhøne Hostrup Sø
12 19-03-1972 Toppet Lappedykker Hostrup Sø
11 15-03-1972 Sanglærke Bjergskov
10 12-03-1972 Kernebider Bjergskov
9 09-03-1972 Gulspurv Bjergskov
8 09-03-1972 Stær Bjergskov
7 09-03-1972 Musvit Bjergskov
6 09-03-1972 Blåmejse Bjergskov
5 09-03-1972 Fuglekonge Bjergskov
4 09-03-1972 Solsort Bjergskov
3 09-03-1972 Rødhals Bjergskov
2 09-03-1972 Blishøne Bjergskov
1 09-03-1972 Fasan Bjergskov
Gerda Bladt har krydset
345 arter på sin
Danmarks artslister .