Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.Kronologisk oversigt over kryds
Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Marie Louise Tanderup har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst. Hele Marie Louise Tanderup's artsliste kan ses ved at trykke her . Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.
2010
125 26-12-2010 Vandrefalk Vestas-Stien, Ringkøbing
124 12-12-2010 * Gråvinget Måge Århus Havn
123 24-11-2010 Silkehale Gjellerup, Brabrand
122 20-11-2010 Ravn Halby, Stauning
121 19-09-2010 Sumpmejse Ambupladsen, Hobro
120 19-09-2010 Agerhøne Fyrkat Engsø, Hobro
119 19-09-2010 Lille Lappedykker Fyrkat Engsø, Hobro
118 18-09-2010 Spurvehøg Ørndalsvej, Hobro
117 06-09-2010 Dværgryle Nordhavnen, Århus
116 11-08-2010 Fjordterne Nordhavnen, Århus
115 11-08-2010 Splitterne Nordhavnen, Århus
114 11-08-2010 Tinksmed Nordhavnen, Århus
113 11-08-2010 Almindelig Ryle Nordhavnen, Århus
112 11-08-2010 Mudderklire Nordhavnen, Århus
111 24-06-2010 Sule Hirtshals
110 24-06-2010 Mallemuk Hirtshals
109 12-06-2010 Jernspurv Hindsgavl, Middelfart
108 12-06-2010 Rødstjert Hindsgavl, Middelfart
107 12-06-2010 Grå Fluesnapper Hindsgavl, Middelfart
106 11-06-2010 Sortklire Egå Engsø, Århus
105 11-06-2010 Knarand Egå Engsø, Århus
104 11-06-2010 Atlingand Egå Engsø, Århus
103 11-06-2010 Natravn Gludsted Plantage, Nørre Snede
102 11-06-2010 Rødrygget Tornskade Vrads Sande, Silkeborg
101 11-06-2010 Stor Tornskade Vrads Sande, Silkeborg
100 23-05-2010 Gulbug Årlsev Engsø, Århus
99 23-05-2010 Gøg Årslev Engsø, Århus
98 23-05-2010 Digesvale Årslev Engsø, Århus
97 22-05-2010 Havesanger Brabrandstien, Århus
96 18-05-2010 Mursejler Tøndergade, Århus
95 18-05-2010 Bysvale Tøndergade, Århus
94 10-05-2010 Lille Gråsisken 3-Broer, Århus
93 03-05-2010 Hvidklire Døde Å Enge, Århus
92 03-05-2010 Gul Vipstjert Døde Å Enge, Århus
91 03-05-2010 Tornsanger Eskelund, Århus
90 03-05-2010 Rørsanger Eskelund, Århus
89 03-05-2010 Gærdesanger Eskelund, Århus
88 03-05-2010 Løvsanger Eskelund, Århus
87 18-04-2010 Munk Atletion, Århus
86 18-04-2010 Engpiber Østhavnen, Århus
85 18-04-2010 Stenpikker Østhavnen, Århus
84 18-04-2010 Husrødstjert Østhavnen, Århus
83 18-04-2010 Tornirisk Østhavnen, Århus
82 17-04-2010 Sorthalset Lappedykker Brabrandsøen, Århus
81 17-04-2010 Landsvale Årslev Engsø, Århus
80 17-04-2010 Stillits Brabrand, Århus
79 12-04-2010 Gransanger Brabrandstien, Århus
78 03-04-2010 Kortnæbbet Gås Skjern Å, Skjern
77 03-04-2010 Blisgås Skjern Å, Skjern
76 03-04-2010 Bramgås Skjern Å, Skjern
75 03-04-2010 Gravand Skjern Å, Skjern
74 03-04-2010 Rørhøg Skjern å, Skjern
73 03-04-2010 Klyde Skjern Å, Skjern
72 03-04-2010 Strandskade Skjern Å, Skjern
71 03-04-2010 Hjejle Skjern Å, Skjern
70 03-04-2010 Storspove Tændpibe, Ringkøbing
69 03-04-2010 Sildemåge Stauning, Skjern
68 03-04-2010 Sanglærke Fuglsand, Skjern
67 03-04-2010 Rørspurv Fuglsand, Skjern
66 03-04-2010 Bomlærke Fuglsand, Skjern
65 02-04-2010 Pibeand Døde Å, Århus
64 02-04-2010 Krikand Døde å, Århus
63 02-04-2010 Skeand Døde Å, Århus
62 02-04-2010 Taffeland Brabrandsøen, Århus
61 02-04-2010 Vibe Døde Å, Århus
60 02-04-2010 Hvid Vipstjert Brabrandstien, Århus
59 14-03-2010 Stor Præstekrave Østhavnen, Århus
58 14-03-2010 Klippedue Østhavnen, Århus
57 14-03-2010 Sortspætte Nordskoven, Silkeborg
56 14-03-2010 Allike Østhavnen, Århus
55 14-03-2010 Bjergirisk Østhavnen. Århus
54 14-03-2010 Lille Korsnæb Nordskoven, Silkeborg
53 22-02-2010 Lille Skallesluger 3-Broer, Århus
52 22-02-2010 Sangsvane 3-Broer, Århus
51 22-02-2010 Grågås 3-Broer, Århus
50 22-02-2010 Dobbeltbekkasin Brabrandstien, Århus
49 21-02-2010 Svartbag Ringkøbing Fjord
48 21-02-2010 Hvinand Vestas-Stien, Ringkjøbing
47 21-02-2010 Toppet Skallesluger Vestas-Stien, Ringkjøbing
46 21-02-2010 Tyrkerdue Ringkjøbing
45 21-02-2010 Sangdrossel Øster Strandgade, Ringkjøbing
44 20-02-2010 Gråspurv Banegården, Skjern
43 07-02-2010 Gråand Havreballe Skov, Århus
42 07-02-2010 Troldand Tangkrogen, Århus
41 07-02-2010 Ederfugl Tangkrogen, Århus
40 07-02-2010 Stor Skallesluger Tangkrogen, Århus
39 07-02-2010 Tårnfalk Mindeparken, Århus
38 07-02-2010 Grønbenet Rørhøne Forstbotanisk Have, Århus
37 07-02-2010 Blishøne Tangkrogen, Århus
36 07-02-2010 Rødben Tangkrogen, Århus
35 07-02-2010 Stormmåge Forstbotanisk Have, Århus
34 07-02-2010 Sølvmåge Tangkrogen, Århus
33 07-02-2010 Ringdue Havreballe Skov, Århus
32 07-02-2010 Natugle Forstbotanisk Have, Århus
31 07-02-2010 Stor Flagspætte Havreballe Skov, Århus
30 07-02-2010 Rødhals Forstbotanisk Have, Århus
29 07-02-2010 Toppet Lappedykker Tangkrogen, Århus
28 07-02-2010 Spætmejse Havreballe Skov, Århus
27 07-02-2010 Råge Havreballe Skov, Århus
26 07-02-2010 Stær Tangkrogen, Århus
25 07-02-2010 Skovspurv Mindeparken, Århus
24 06-02-2010 Dompap Fjeldevænget, Århus
23 05-02-2010 Sorthovedet Måge Bispetorv, Århus
22 14-01-2010 Fasan Udkærsvej, Århus
21 10-01-2010 Topmejse Halby, Stauning
20 10-01-2010 Hættemåge Halby, Stauning
19 10-01-2010 Gråkrage Halby, Stauning
18 10-01-2010 Grønirisk Halby, Stauning
17 10-01-2010 Kvækerfinke Halby, Stauning
16 10-01-2010 Bogfinke Halby, Stauning
15 09-01-2010 Musvåge Halby, Stauning
14 09-01-2010 Husskade Halby, Stauning
13 09-01-2010 Gulspurv Halby, Stauning
12 09-01-2010 Skovskade Halby, Stauning
11 09-01-2010 Grønsisken Halby, Stauning
10 09-01-2010 Skarv Halby, Stauning
9 09-01-2010 Knopsvane Halby, Stauning
8 09-01-2010 Fiskehejre Halby, Stauning
7 09-01-2010 Sortmejse Halby, Stauning
6 09-01-2010 Blåmejse Halby, Stauning
5 09-01-2010 Musvit Halby, Stauning
4 09-01-2010 Solsort Halby, Stauning
3 09-01-2010 Gærdesmutte Halby, Stauning
2 09-01-2010 Fuglekonge Halby, Stauning
1 09-01-2010 Sjagger Ringkøbing
Marie Louise Tanderup har krydset
125 arter på sin
Danske årsarter 2010 .