Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.Kronologisk oversigt over kryds
Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Philip Elbek har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst. Hele Philip Elbek's artsliste kan ses ved at trykke her . Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.
2020
276 19-12-2020 Mandarinand Dalby Møllesø, Kolding
275 19-12-2020 * Mellemflagspætte Gråsten Dyrehave
274 19-11-2020 * Stor Gulben Hønen, Sønderho
273 08-11-2020 * Turkestantornskade Bredfjed, Lolland
272 27-10-2020 * Gråsejler Vejby Strand
271 27-10-2020 * Kaffersejler Vejby Strand
270 25-10-2020 * Lille Gulben Klydesøen, Vestamager
269 16-10-2020 Lapværling Blåvand Mose
268 15-10-2020 * Amerikansk Sortand Hvidbjerg Strand
267 15-10-2020 Søkonge Blåvands huk
266 15-10-2020 Thorshane Blåvands huk
265 13-10-2020 Enkeltbekkasin Grønningen
264 13-10-2020 * Blåstjert Blåvand Fuglestation
263 13-10-2020 Nordisk Lappedykker Hvidbjerg Strand
262 12-10-2020 Fuglekongesanger Grønningen
261 11-10-2020 * Brun Løvsanger Tipmosen
260 11-10-2020 Fyrremejse Tipmosen
259 11-10-2020 Rosenstær Blåvand Zoo
258 11-10-2020 * Dværgværling Tipmosen
257 11-10-2020 Hvidbrynet Løvsanger Tipmosen
256 04-10-2020 Storpiber Stubben
255 29-09-2020 * Sort Ibis Marker syd for Tempelkrog og vest for Elerdamsåen
254 22-08-2020 Odinshane Kalløgrå
253 21-08-2020 Aftenfalk Gedser Odde
252 20-08-2020 Vendehals Gedser Odde
251 26-07-2020 Sortterne Staunings Ø
250 23-07-2020 * Brilleand Grenen
249 28-06-2020 Hedehøg Ballum Sluse
248 22-06-2020 Rustand Præstesø, Værløse
247 18-06-2020 * Bleg Gulbug Gedser Fuglestation
246 14-06-2020 * Stendrossel Ebeltoft Færgehavn
245 10-06-2020 Flodsanger Kongelunden del 6
244 10-06-2020 * Dværghejre Hejresøen, Vestamager
243 05-06-2020 Vagtel Vigersted By
242 01-06-2020 * Buskrørsanger Christiansø
241 01-06-2020 * Lille Gulbug Christiansø
240 30-05-2020 Hvepsevåge Christiansø
239 29-05-2020 Lundsanger Christiansø
238 28-05-2020 Rødrygget Tornskade Christiansø
237 28-05-2020 Turteldue Christiansø
236 28-05-2020 Natravn Christiansø
235 28-05-2020 Lille Fluesnapper Christiansø
234 28-05-2020 Karmindompap Christiansø
233 28-05-2020 * Sibirisk Bynkefugl Christiansø
232 22-05-2020 Krumnæbbet Ryle Klydesøen, Vestamager
231 22-05-2020 Dværgryle Klydesøen, Vestamager
230 22-05-2020 * Terekklire Klydesøen, Vestamager
229 21-05-2020 Engsnarre Amager Fælled
228 19-05-2020 Kærsanger Tempelkrog
227 19-05-2020 Gulbug Tempelkrog
226 14-05-2020 Pomeransfugl Melby Overdrev
225 13-05-2020 Tredækker Nordre Klapper, Kalvebod Fælled
224 13-05-2020 Kærløber Klydesøen, Vestamager
223 13-05-2020 Hvidbrystet Præstekrave Klydesøen, Vestamager
222 13-05-2020 Havterne Klydesøen, Vestamager
221 10-05-2020 Drosselrørsanger Gundsømagle Sø
220 10-05-2020 Pirol Gilbjerg Hoved
219 10-05-2020 Grå Fluesnapper Gilbjerg Hoved
218 09-05-2020 Mursejler Gilbjerg Hoved
217 09-05-2020 Havesanger Gilbjerg Hoved
216 04-05-2020 Savisanger Porsemosen
215 02-05-2020 Nattergal Tryggevælde ådal
214 02-05-2020 Græshoppesanger Tryggevælde ådal
213 02-05-2020 Tornsanger Tryggevælde ådal
212 02-05-2020 Tinksmed Ishøj og Vallensbæk Strandenge
211 02-05-2020 Mudderklire Ishøj og Vallensbæk Strandenge
210 02-05-2020 Skovsneppe Tryggevælde ådal
209 02-05-2020 Temmincksryle Ishøj og Vallensbæk Strandenge
208 01-05-2020 Dværgterne Klydesøen, Vestamager
207 01-05-2020 Rovterne Klydesøen, Vestamager
206 01-05-2020 Stor Kobbersneppe Klydesøen, Vestamager
205 01-05-2020 Sortklire Klydesøen, Vestamager
204 30-04-2020 Gøg Utterslev Mose del 1 (Vestmosen)
203 30-04-2020 Dværgmåge Utterslev Mose del 1 (Vestmosen)
202 27-04-2020 Sivsanger Holløse Bredning
201 27-04-2020 Blåhals Holløse Bredning
200 26-04-2020 Bynkefugl Hellebæk Avlsgård
199 26-04-2020 Lærkefalk Hellebæk Avlsgård
198 26-04-2020 Hvid Stork Hellebæk Avlsgård
197 25-04-2020 Rørsanger Utterslev Mose del 1 (Vestmosen)
196 25-04-2020 Skovsanger Utterslev Mose del 1 (Vestmosen)
195 24-04-2020 Broget Fluesnapper Ørstedparken
194 23-04-2020 Gærdesanger Nørrebro, ydre
193 19-04-2020 Hvidklire Villahøj sø
192 19-04-2020 Damklire Villahøj sø
191 19-04-2020 Småspove Villahøj sø
190 18-04-2020 Gul Vipstjert Stege Jordbassiner
189 18-04-2020 Rødstjert Jydelejet, Møn
188 18-04-2020 Fjordterne Klintholm Havn
187 17-04-2020 Rødhalset Gås Avnø
186 14-04-2020 Løvsanger Tempelkrog
185 14-04-2020 Sorthalset Lappedykker Tempelkrog
184 12-04-2020 Almindelig Kjove Grenen
183 08-04-2020 Munk Grenen
182 08-04-2020 Digesvale Grenen
181 08-04-2020 Sort Glente Grenen
180 08-04-2020 Skovpiber Grenen
179 08-04-2020 Stenpikker Grenen
178 07-04-2020 Gråmåge Grenen
177 06-04-2020 Sortsvane Grenen
176 06-04-2020 Bysvale Nordstrand
175 06-04-2020 Steppehøg Nordstrand
174 06-04-2020 Skægmejse Grenen
173 06-04-2020 Lille Gråsisken Grenen
172 06-04-2020 Ringdrossel Grenen
171 06-04-2020 Fiskeørn Grenen
170 05-04-2020 Landsvale Grenen
169 05-04-2020 Bjergvipstjert Grenen
168 05-04-2020 Stor Tornskade Grenen
167 05-04-2020 Splitterne Grenen
166 05-04-2020 Kongeørn Grenen
165 04-04-2020 Toplærke Hirtshals
164 31-03-2020 Svaleklire Tempelkrog
163 28-03-2020 Atlingand Villahøj sø
162 28-03-2020 Dværggås Villahøj sø
161 27-03-2020 Lille Præstekrave Ishøj og Vallensbæk Strandenge
160 24-03-2020 Husrødstjert Nordhavnstippen
159 21-03-2020 Sortstrubet Bynkefugl Melby Overdrev
158 21-03-2020 Hedelærke Melby Overdrev
157 14-03-2020 Sildemåge Nordhavnstippen
156 14-03-2020 Gransanger Nordhavnstippen
155 14-03-2020 Jernspurv Nordhavnstippen
154 08-03-2020 Sorthovedet Måge Holmesø
153 07-03-2020 Skærpiber Rødbyhavn
152 07-03-2020 * Høgeugle Hesede Skov
151 07-03-2020 Sortgrå Ryle Rødbyhavn
150 07-03-2020 Sandløber Rødbyhavn
149 07-03-2020 Rørhøg Maribo Søndersø Vest
148 02-03-2020 Hvid Vipstjert Marker syd for Tempelkrog og vest for Elerdamsåen
147 02-03-2020 Stor Præstekrave Marker syd for Tempelkrog og vest for Elerdamsåen
146 02-03-2020 Misteldrossel Mose, enge og marker nordøst for Marup
145 26-02-2020 Mosehornugle Flyvestation Værløse
144 26-02-2020 Rørdrum Søndersø, Værløse
143 25-02-2020 Kaspisk Måge Utterslev Mose del 3 (Østmosen)
142 23-02-2020 Tajgasædgås Eskildstrup
141 23-02-2020 Kortnæbbet Gås Eskildstrup
140 23-02-2020 Tundrasædgås Eskildstrup
139 19-02-2020 * Sortstrubet Drossel Køge Sydstrand
138 19-02-2020 Bjerglærke Køge Sydstrand
137 18-02-2020 Rødhovedet And Sortedamssøen
136 16-02-2020 Korttået Træløber Utterslev mose del 2
135 15-02-2020 Islom Lumsås Nordstrand
134 09-02-2020 Dværgfalk Gedser Odde
133 09-02-2020 Gråstrubet Lappedykker Gedser Odde
132 08-02-2020 Tornirisk Gedser Odde
131 08-02-2020 Havlit Gedser Odde
130 02-02-2020 Kirkeugle Føvling
129 02-02-2020 Grønspætte Lindet Skov
128 02-02-2020 Topmejse Lindet Skov
127 02-02-2020 Rørspurv Sølsted mose
126 02-02-2020 Bjergirisk Saltvandssøen
125 02-02-2020 Hjejle Margrethekog
124 01-02-2020 Bomlærke Rejsby-Ballum
123 01-02-2020 Fjeldvåge Ballum Enge
122 01-02-2020 Trane Kongens Mose
121 01-02-2020 Lille Kobbersneppe Ballum forland
120 01-02-2020 Huldue Uge
119 01-02-2020 Nilgås Uge
118 01-02-2020 Pibesvane Lydersholm
117 31-01-2020 Sanglærke Rømødæmningen
116 31-01-2020 Snespurv Fovrfelt bækkens udløb
115 31-01-2020 Brushane Margrethekog
114 31-01-2020 Stenvender Fovrfelt bækkens udløb
113 31-01-2020 Almindelig Ryle Helm Odde Marsk, Rømø
112 31-01-2020 Islandsk Ryle Fovrfelt bækkens udløb
111 31-01-2020 Strandhjejle Saltvandssøen
110 31-01-2020 Knortegås Rømødæmningen
109 29-01-2020 Agerhøne Vindekilde
108 29-01-2020 Canadagås Lammefjorden
107 29-01-2020 Sølvhejre Lille Åmose
106 29-01-2020 Rødben Vejlen, Reersø
105 29-01-2020 Strandskade Reersø Havn
104 29-01-2020 Sortkrage Flasken, Reersø
103 29-01-2020 Engpiber Flasken, Reersø
102 29-01-2020 Blisgås Flasken, Reersø
101 29-01-2020 Tyrkerdue Ruds-Vedby
100 29-01-2020 Rød Glente Store Åmose
99 29-01-2020 Fasan Holmstrup
98 19-01-2020 Vandrikse Utterslev Mose del 3 (Østmosen)
97 18-01-2020 Dobbeltbekkasin Klydesøen, Vestamager
96 18-01-2020 Grønbenet Rørhøne Skt. Jørgens Sø
95 18-01-2020 Storspove Klydesøen, Vestamager
94 18-01-2020 Vibe Klydesøen, Vestamager
93 18-01-2020 Blå Kærhøg Klydesøen, Vestamager
92 18-01-2020 Skeand Kongelundsengene
91 18-01-2020 Spidsand Kongelundsengene
90 18-01-2020 Natugle Kongelunden
89 18-01-2020 Rødtoppet Fuglekonge Kongelunden
88 18-01-2020 Vandrefalk Klydesøen, Vestamager
87 18-01-2020 Bjergand Hejresøen, Vestamager
86 18-01-2020 Sangsvane Koklapperne, Vestamager
85 14-01-2020 Silkehale DTU
84 11-01-2020 Lille Korsnæb Gribskov
83 11-01-2020 Stær Stenholt fuglereservat
82 11-01-2020 Sortspætte Gribskov
81 11-01-2020 Kernebider Gribskov
80 11-01-2020 Sortmejse Gribskov
79 04-01-2020 Storkjove Børstrup Hage
78 04-01-2020 Gravand Børstrup Hage
77 04-01-2020 Sodfarvet Skråpe Børstrup Hage
76 04-01-2020 Ride Børstrup Hage
75 04-01-2020 Toppet Skallesluger Børstrup Hage
74 04-01-2020 Lomvie Børstrup Hage
73 04-01-2020 Alk Børstrup Hage
72 04-01-2020 Sule Børstrup Hage
71 04-01-2020 Fløjlsand Børstrup Hage
70 04-01-2020 Sortand Børstrup Hage
69 04-01-2020 Ederfugl Børstrup Hage
68 04-01-2020 Tejst Børstrup Hage
67 04-01-2020 Mallemuk Børstrup Hage
66 04-01-2020 Sortstrubet Lom Børstrup Hage
65 04-01-2020 Rødstrubet Lom Børstrup Hage
64 04-01-2020 Spurvehøg Gilleleje By
63 02-01-2020 Spætmejse Rådvad
62 02-01-2020 Klyde Præstesø, Værløse
61 02-01-2020 Krikand Præstesø, Værløse
60 02-01-2020 Stor Gråsisken Søndersø, Værløse
59 02-01-2020 Træløber Søndersø, Værløse
58 02-01-2020 Lille Flagspætte Søndersø, Værløse
57 02-01-2020 Dompap Søndersø, Værløse
56 02-01-2020 Bramgås Søndersø, Værløse
55 02-01-2020 Havørn Søndersø, Værløse
54 02-01-2020 Toppet Lappedykker Søndersø, Værløse
53 02-01-2020 * Halsbåndstroldand Søndersø, Værløse
52 02-01-2020 Tårnfalk Flyvestation Værløse
51 02-01-2020 Gulspurv Flyvestation Værløse
50 02-01-2020 Skovhornugle Flyvestation Værløse
49 02-01-2020 Råge Værløse
48 02-01-2020 Ravn Mølleåen mellem Rådvad og Strandmøllen
47 02-01-2020 Duehøg Mølleåen mellem Rådvad og Strandmøllen
46 02-01-2020 Gærdesmutte Mølleåen mellem Rådvad og Strandmøllen
45 02-01-2020 Sangdrossel Mølleåen mellem Rådvad og Strandmøllen
44 02-01-2020 Skovspurv Rådvad
43 02-01-2020 Musvåge Rådvaddam
42 02-01-2020 Kvækerfinke Rådvad
41 02-01-2020 Bogfinke Rådvad
40 02-01-2020 Hvinand Stampedam
39 02-01-2020 Lille Lappedykker Mølleåen mellem Stampedam og Rådvaddam
38 02-01-2020 Vandstær Mølleåen mellem Stampedam og Rådvaddam
37 02-01-2020 Isfugl Mølleåen mellem Stampedam og Rådvaddam
36 01-01-2020 Knopsvane Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
35 01-01-2020 Svartbag Utterslev Mose del 1 (Vestmosen)
34 01-01-2020 Sumpmejse Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
33 01-01-2020 Pibeand Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
32 01-01-2020 Fiskehejre Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
31 01-01-2020 Blåmejse Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
30 01-01-2020 Fuglekonge Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
29 01-01-2020 Stor Flagspætte Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
28 01-01-2020 Grønsisken Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
27 01-01-2020 Stillits Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
26 01-01-2020 Grønirisk Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
25 01-01-2020 Halemejse Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
24 01-01-2020 Skovskade Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
23 01-01-2020 Hættemåge Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
22 01-01-2020 Sølvmåge Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
21 01-01-2020 Skarv Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
20 01-01-2020 Rødhals Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
19 01-01-2020 Lille Skallesluger Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
18 01-01-2020 Stormmåge Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
17 01-01-2020 Taffeland Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
16 01-01-2020 Stor Skallesluger Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
15 01-01-2020 Troldand Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
14 01-01-2020 Knarand Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
13 01-01-2020 Blishøne Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
12 01-01-2020 Gråand Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
11 01-01-2020 Allike Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
10 01-01-2020 Grågås Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
9 01-01-2020 Vindrossel Utterslev Mose del 2 (Midtmosen)
8 01-01-2020 Sjagger Stærevej, 2400 Kbh NV
7 01-01-2020 Gråkrage Stærevej, 2400 Kbh NV
6 01-01-2020 Klippedue Stærevej, 2400 Kbh NV
5 01-01-2020 Ringdue Stærevej, 2400 Kbh NV
4 01-01-2020 Husskade Stærevej, 2400 Kbh NV
3 01-01-2020 Solsort Stærevej, 2400 Kbh NV
2 01-01-2020 Musvit Stærevej, 2400 Kbh NV
1 01-01-2020 Gråspurv Stærevej, 2400 Kbh NV
Philip Elbek har krydset
276 arter på sin
Danske årsarter 2020 .