Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.Kronologisk oversigt over kryds
Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Simon Langvad Græsbøll Iversen har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst. Hele Simon Langvad Græsbøll Iversen's artsliste kan ses ved at trykke her . Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.
2020
271 05-12-2020 * Langnæbbet Sneppeklire Borre, Horsens Fjord
270 23-11-2020 Tajgasædgås Lille Vildmose
269 23-11-2020 Pibesvane Mulbjerge
268 23-11-2020 Tundrasædgås Lille Vildmose
267 19-11-2020 Hærfugl Øer, Syddjurs
266 14-11-2020 Nordisk Lappedykker Tange Sø
265 29-10-2020 * Kohejre Enge SØ for Stubbe Sø
264 17-10-2020 Slørugle Uldum
263 15-10-2020 * Amerikansk Sortand Hvidbjerg Strand, Blåvand
262 15-10-2020 Søkonge Blåvands Huk
261 15-10-2020 Thorshane Blåvands Huk
260 14-10-2020 * Sibirisk Bynkefugl Tipmosen
259 13-10-2020 Enkeltbekkasin Grønningen, Blåvand
258 13-10-2020 * Blåstjert Blåvands Huk, Blåvand Fuglestation
257 11-10-2020 * Brun Løvsanger TDC-masten, nf Blåvand sommerhusområde
256 11-10-2020 * Dværgværling Tipmosen
255 11-10-2020 Alk Blåvands Huk
254 10-10-2020 Fuglekongesanger Skallingen
253 10-10-2020 * Sortvinget Braksvale Hestholm, Skjern Enge
252 26-09-2020 Sortgrå Ryle Thorsminde
251 26-09-2020 Kortnæbbet Gås Fjand
250 26-09-2020 Hvidbrynet Løvsanger Lyngvig Fyr
249 25-08-2020 Tredækker Tørring Kær
248 15-08-2020 Sandløber Blåvands Huk
247 08-08-2020 Krumnæbbet Ryle Agger Tange
246 08-08-2020 Hvidbrystet Præstekrave Agger Tange
245 31-07-2020 * Hvidøjet And Damhussøen
244 31-07-2020 Lomvie Aarhus-Odden færgen
243 22-07-2020 Hvid Stork Enslev
242 20-07-2020 Skovhornugle Lild Klitplantage
241 20-07-2020 Rovterne Bygholm Vejle, vestsø
240 10-07-2020 Nøddekrige Store Hjøllund Plantage
239 03-07-2020 Sort Stork Vitten
238 16-06-2020 Lundsanger Agri agerland
237 11-06-2020 * Stendrossel Ebeltoft Færgehavn
236 09-06-2020 Drosselrørsanger Skarvesøen, Skagen
235 09-06-2020 * Dværghejre Skarvsøen, Skagen
234 09-06-2020 Lille Fluesnapper Byfogedskoven, Skagen
233 05-06-2020 Havterne Kysing Næs
232 05-06-2020 Sortklire Dødeå, Brabrand Sø østende
231 04-06-2020 Kærløber Følle Bund
230 02-06-2020 Indisk Gås Årslev Engsø
229 02-06-2020 Flodsanger Alken Enge
228 01-06-2020 Stor Hornugle Grædstrup
227 31-05-2020 Vagtel Voervadsbro
226 25-05-2020 Engsnarre Uldum Kær
225 25-05-2020 * Sørgedue Bøgballe, Hedensted
224 24-05-2020 Sortterne Han Vejle
223 24-05-2020 Dværgterne Han Vejle
222 24-05-2020 Silkehejre Lund Fjord
221 23-05-2020 Tejst Grenen, Skagen
220 23-05-2020 Almindelig Kjove Grenen
219 22-05-2020 Biæder Ellekrattet, Skagen
218 22-05-2020 Natravn Fyrvej, Skagen
217 22-05-2020 Aftenfalk Grenen
216 22-05-2020 Pirol Grenen
215 22-05-2020 Karmindompap Grenen
214 22-05-2020 Hedehøg Grenen
213 22-05-2020 Storkjove Grenen
212 22-05-2020 Stenvender Grenen
211 21-05-2020 * Dværgørn Nedermose, Skagen
210 21-05-2020 Lærkefalk Flagbakken, Skagen
209 21-05-2020 Lille Skrigeørn Flagbakken, Skagen
208 21-05-2020 Sort Glente Flagbakken, Skagen
207 21-05-2020 Gulbug Skagen
206 21-05-2020 Mallemuk Grenen
205 21-05-2020 Islom Grenen
204 21-05-2020 Ride Grenen
203 21-05-2020 Lapværling Grenen
202 21-05-2020 Sule Grenen
201 20-05-2020 Savisanger Vorup Enge
200 20-05-2020 Toplærke Hirtshals
199 17-05-2020 Fyrremejse Uldum Kær
198 17-05-2020 Rødrygget Tornskade Kirkeodde, Filsø
197 17-05-2020 Fjordterne Fidde Sø
196 17-05-2020 Pomeransfugl Falbækvej, Skjern
195 17-05-2020 Dværgryle Hestholm, Skjern Enge
194 17-05-2020 * Stylteløber Hestholm, Skjern Enge
193 17-05-2020 Skestork Hestholm
192 16-05-2020 Kærsanger Egå Engsø
191 16-05-2020 Temmincksryle Egå Engsø
190 16-05-2020 Nattergal Kasted Mose
189 08-05-2020 Vendehals Kompedal Plantage
188 06-05-2020 Havesanger Brabrandstien
187 01-05-2020 Grå Fluesnapper Vrads Sande
186 01-05-2020 Gøg Vrads Sande
185 01-05-2020 Bynkefugl Vrads Sande
184 30-04-2020 Græshoppesanger Egå Engsø
183 30-04-2020 Rørsanger Egå Engsø
182 28-04-2020 Mursejler Årslev Engsø
181 28-04-2020 Skovsanger Årslev Engsø
180 28-04-2020 Tornsanger Brabrandstien
179 25-04-2020 Sorthalset Lappedykker Egå Engsø
178 25-04-2020 Tinksmed Egå Engsø
177 25-04-2020 Mudderklire Egå Engsø
176 25-04-2020 Sivsanger Egå Engsø
175 23-04-2020 Hvidklire Egå Engsø
174 21-04-2020 Nilgås Råsted agerland
173 21-04-2020 Pungmejse Bjerregrav Mose
172 21-04-2020 * Høgeørn Åstrupgård Plantage
171 21-04-2020 Rødstjert Møldrup
170 20-04-2020 Hvepsevåge Skagen By
169 20-04-2020 Broget Fluesnapper Vestre Kirkegård, Aarhus
168 19-04-2020 Gærdesanger Åbyhøj
167 18-04-2020 Perleugle Gludsted Plantage
166 17-04-2020 Skovpiber Godthåb Høje
165 17-04-2020 Bysvale Katrinedal Mark
164 17-04-2020 Fiskeørn Kalgård Sø
163 17-04-2020 Løvsanger Borre Sø
162 16-04-2020 Skovsneppe Silkeborg Nordskov
161 16-04-2020 Gul Vipstjert Hasle
160 14-04-2020 Munk Hasle
159 12-04-2020 Digesvale Årslev Engsø
158 12-04-2020 Ringdrossel Årslev
157 12-04-2020 Stenpikker Årslev
156 07-04-2020 Brushane Brabrand Sø
155 06-04-2020 Landsvale Sejs
154 05-04-2020 Lille Flagspætte Klosterkær
153 31-03-2020 Gulirisk Vestre Kirkegård, Aarhus
152 30-03-2020 Splitterne Gåsehage
151 30-03-2020 Rødben Gåsehage
150 30-03-2020 Lille Præstekrave Egå Engsø
149 30-03-2020 Knortegås Begtrup Røn
148 27-03-2020 Blåhals Årslev Engsø
147 25-03-2020 Bjergpiber Dødeå, Brabrand Sø østende
146 25-03-2020 Atlingand Dødeå, Brabrand Sø østende
145 24-03-2020 Lille Gråsisken Brabrand Sø
144 24-03-2020 Rørhøg Årslev Engsø
143 23-03-2020 Dobbeltbekkasin Damsbro Mose
142 19-03-2020 Sangdrossel Mollerup Skov
141 19-03-2020 Sorthovedet Måge Egå Engsø
140 17-03-2020 Halemejse Egå Engsø
139 17-03-2020 Gransanger Egå Engsø
138 17-03-2020 Klyde Egå Engsø
137 16-03-2020 Svaleklire Give
136 01-03-2020 Vandstær Katrinedal Mølle
135 29-02-2020 Rørspurv Brøns Enge
134 29-02-2020 Stor Tornskade Frederikshåb agerland
133 29-02-2020 Hvid Vipstjert Rudbøl Kog
132 29-02-2020 Hedelærke Frederikshåb agerland
131 29-02-2020 Sildemåge Brøns
130 29-02-2020 Almindelig Ryle Vidåslusen
129 29-02-2020 Mosehornugle Gammel Frederikskog
128 29-02-2020 Dværgmåge Vidåslusen
127 29-02-2020 Lille Kobbersneppe Ballum Sluse
126 29-02-2020 Stor Kobbersneppe Margrethekog
125 29-02-2020 Islandsk Ryle Vidåslusen
124 29-02-2020 Strandhjejle Ballum Sluse
123 29-02-2020 Fjeldvåge Ny Frederikskog
122 29-02-2020 Spidsand Margrethekog
121 29-02-2020 Sølvhejre Rømødæmningen
120 23-02-2020 Rød Glente Birkende, Langeskov
119 22-02-2020 Rødhovedet And Peblinge Sø
118 21-02-2020 Agerhøne Køge Sydstrand
117 21-02-2020 Bjerglærke Køge Sydstrand
116 21-02-2020 * Sortstrubet Drossel Køge Sydstrand
115 19-02-2020 Strandskade Egå Engsø
114 16-02-2020 Duehøg Silkeborg Sønderskov
113 09-02-2020 * Høgeugle Hesede Skov
112 09-02-2020 Dværgfalk Gedser Odde
111 09-02-2020 Gråstrubet Lappedykker Gedser Odde
110 09-02-2020 Sortstrubet Lom Gedser Odde
109 09-02-2020 Sortkrage Gedser Odde
108 08-02-2020 Blisgås Gedser Odde
107 08-02-2020 Kaspisk Måge Gedser Odde
106 08-02-2020 Hjejle Gedser Odde
105 08-02-2020 Tornirisk Gedser Odde
104 08-02-2020 Rødstrubet Lom Gedser Odde
103 08-02-2020 Trane Gedser Odde
102 08-02-2020 Havlit Gedser Odde
101 08-02-2020 Bjergand Gedser Odde
100 07-02-2020 * Halsbåndstroldand Søndersø, Værløse
99 07-02-2020 Rødtoppet Fuglekonge Vestre Kirkegård, Kbh
98 07-02-2020 Canadagås Mark nord for Skjolds Løb
97 07-02-2020 Toppet Skallesluger Overby Lyng
96 07-02-2020 Fløjlsand Sjællands Odde
95 07-02-2020 Sortand Sjællands Odde
94 05-02-2020 Huldue Silkeborg Østerskov
93 05-02-2020 Misteldrossel Silkeborg
92 05-02-2020 Sanglærke Silkeborg
91 05-02-2020 Grønspætte Silkeborg Østerskov
90 05-02-2020 Mandarinand Avnsø
89 05-02-2020 Stor Korsnæb Silkeborg Østerskov
88 05-02-2020 Grågås Brassø
87 05-02-2020 Fiskehejre Avnsø
86 05-02-2020 Toppet Lappedykker Brassø
85 05-02-2020 Skarv Brassø
84 05-02-2020 Knopsvane Brassø
83 01-02-2020 Bomlærke Mellerup, Randers Kommune
82 01-02-2020 Blå Kærhøg Mellerup, Randers Kommune
81 31-01-2020 Topmejse Sejs
80 29-01-2020 Vandrefalk Aarhus Havn
79 23-01-2020 Taffeland Årslev Engsø
78 23-01-2020 Gravand Årslev Engsø
77 23-01-2020 Fasan Årslev Engsø
76 23-01-2020 Engpiber Årslev Engsø
75 23-01-2020 Pibeand Årslev Engsø
74 23-01-2020 Knarand Årslev Engsø
73 23-01-2020 Krikand Årslev Engsø
72 23-01-2020 Sangsvane Solrød
71 20-01-2020 Storspove Egå Engsø
70 19-01-2020 Skægmejse Brabrand Sø
69 19-01-2020 Vandrikse Brabrand Sø
68 19-01-2020 Rørdrum Brabrand Sø
67 19-01-2020 Blishøne Brabrand Sø
66 14-01-2020 Vibe Egå Engsø
65 14-01-2020 Skeand Egå Engsø
64 14-01-2020 Bjergirisk Egå Engsø
63 14-01-2020 Svartbag Aarhus
62 13-01-2020 Træløber Årslev Engsø
61 13-01-2020 Sortstrubet Bynkefugl Årslev Engsø
60 13-01-2020 Stillits Årslev Engsø
59 12-01-2020 Jernspurv Sejs
58 12-01-2020 Sortspætte Silkeborg Østerskov
57 12-01-2020 Gulspurv Sejs
56 12-01-2020 Sumpmejse Sejs
55 11-01-2020 Bramgås Greve
54 11-01-2020 Klippedue Aarhus
53 08-01-2020 Havørn Borre Sø
52 07-01-2020 Grønbenet Rørhøne Universitetsparken
51 07-01-2020 Korttået Træløber Universitetsparken, Aarhus
50 07-01-2020 Natugle Riis Skov
49 06-01-2020 Spurvehøg Aarhus
48 05-01-2020 Silkehale Åbyhøj/Hasle
47 05-01-2020 Skærpiber Aarhus Østhavn
46 05-01-2020 Stor Præstekrave Aarhus Østhavn
45 05-01-2020 Ederfugl Aarhus Østhavn
44 05-01-2020 Bjergvipstjert Aarhus Østhavn
43 05-01-2020 Snespurv Aarhus Østhavn
42 05-01-2020 Husrødstjert Aarhus Østhavn
41 04-01-2020 Isfugl Borre Sø
40 04-01-2020 Lille Skallesluger Borre Sø
39 03-01-2020 Dompap Sejs
38 03-01-2020 Gærdesmutte Sejs
37 03-01-2020 Spætmejse Sejs
36 03-01-2020 Sortmejse Sejs
35 03-01-2020 Skovskade Sejs
34 03-01-2020 Stær Sejs
33 03-01-2020 Ravn Borre Sø
32 03-01-2020 Gråspurv Sejs
31 03-01-2020 Grønirisk Sejs
30 03-01-2020 Lille Korsnæb Silkeborg Østerskov
29 03-01-2020 Fuglekonge Sejs
28 03-01-2020 Vindrossel Sejs
27 03-01-2020 Stor Flagspætte Sejs
26 02-01-2020 Rødhals Sejs
25 02-01-2020 Grønsisken Sejs
24 02-01-2020 Kernebider Sejs
23 02-01-2020 Tyrkerdue Sejs
22 02-01-2020 Lille Lappedykker Borre Sø
21 01-01-2020 Blåmejse Sejs
20 01-01-2020 Musvit Sejs
19 01-01-2020 Husskade Silkeborg
18 01-01-2020 Bogfinke Sejs
17 01-01-2020 Allike Silkeborg
16 01-01-2020 Kvækerfinke Sejs
15 01-01-2020 Stormmåge Silkeborg
14 01-01-2020 Gråand Borre Sø
13 01-01-2020 Skovspurv Sejs
12 01-01-2020 Ringdue Silkeborg
11 01-01-2020 Sølvmåge Silkeborg
10 01-01-2020 Hættemåge Borre Sø
9 01-01-2020 Stor Skallesluger Borre Sø
8 01-01-2020 Hvinand Borre Sø
7 01-01-2020 Troldand Borre Sø
6 01-01-2020 Gråkrage Silkeborg
5 01-01-2020 Råge Silkeborg
4 01-01-2020 Sjagger Silkeborg
3 01-01-2020 Solsort Lysbro
2 01-01-2020 Musvåge Silkeborg
1 01-01-2020 Tårnfalk Silkeborg
Simon Langvad Græsbøll Iversen har krydset
271 arter på sin
Danske årsarter 2020 .