Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.Kronologisk oversigt over kryds
Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Søren Tanderup har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst. Hele Søren Tanderup's artsliste kan ses ved at trykke her . Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.
2020
294 11-06-2020 * Dværghejre Hejresøen, Amager
293 09-06-2020 Flodsanger Kongelunden, Amager
292 30-05-2020 Stribet Ryle Ishøj Enge
291 14-05-2020 * Stylteløber Sukkerfabrikkens Slambassiner, Stege 2019
290 26-11-2019 * Himalayasanger Vestre Kirkegård, København
289 28-07-2019 * Hvidøjet And Damhussøen, Rødovre
288 09-07-2019 * Amerikansk Hjejle Ølsemagle Revle, Køge
287 09-06-2019 Gulspurv Hybenvej, Stauning
286 09-06-2019 Dompap Hybenvej, Stauning
285 09-06-2019 Grønirisk Hybenvej, Stauning
284 09-06-2019 Spurvehøg Filsø, Varde
283 09-06-2019 Troldand Filsø, Varde
282 09-06-2019 Skeand Filsø, Varde
281 09-06-2019 Knarand Filsø, Varde
280 09-06-2019 Canadagås Filsø, Varde
279 09-06-2019 Toppet Lappedykker Filsø, Varde
278 25-05-2019 Rustand Klydesøen, Vestamager
277 22-04-2019 Dværggås Kobæk Sø, Skælskør
276 19-01-2019 Bjergpiber Helsingør Lystbådehavn 2018
275 12-05-2018 Rødstrubet Piber Verdens Ende, Skagen
274 12-05-2018 Lille Fluesnapper Ellekrattet, Skagen
273 08-05-2018 Pirol Verdens Ende, Skagen
272 31-03-2018 Rødhalset Gås Velling Mærsk
271 02-03-2018 * Halsbåndstroldand Søndersø, Værløse
270 04-02-2018 Kongeederfugl Hirtshals 2017
269 19-11-2017 Kaspisk Måge Sankt Jørgens Sø, København
268 23-10-2017 Høgesanger Nordhavnstippen, Østerbro
267 19-08-2017 * Slagfalk Værnengene
266 08-08-2017 * Prærieløber Klydesøen, Vestamager
265 04-06-2017 Nordisk Lappedykker Juelstrup, Sø, Støvring
264 12-05-2017 * Topskarv Nordstrand, Skagen
263 28-03-2017 Hvidsisken Vestamager 2016
262 17-12-2016 * Sibirisk Jernspurv Hirtshals
261 11-07-2016 Hvidvinget Terne Viskum, Viborg
260 26-06-2016 * Gåsegrib Vesteriis Skov, Ålestrup
259 07-05-2016 * Alpejernspurv Nordby, Skagen
258 06-05-2016 Steppehøg Nordstrand, Skagen
257 06-05-2016 Silkehejre Nordstrand, Skagen
256 02-05-2016 Vendehals Kanonvej, Vestamager 2015
255 28-12-2015 Thorshane Hvide Sande Havn
254 15-09-2015 Odinshane Stadilø
253 15-09-2015 * Sort Ibis Vest Stadil Fjord
252 06-05-2015 * Citronvipstjert Grenen, Skagen
251 05-05-2015 Islom Verdens Ende, Skagen 2014
250 30-11-2014 * Dværgværling Sydhavnstippen, København
249 04-10-2014 Hvidbrynet Løvsanger Vestre Kirkegård, København
248 21-07-2014 Damklire Vestamager
247 30-03-2014 * Nathejre Sostrup Slot, Djursland 2013
246 11-05-2013 Hvidbrystet Præstekrave Søndertsrand, Rømø
245 05-05-2013 * Jagtfalk Nordstrand, Skagen 2012
244 14-11-2012 * Brun Tornskade Årslev Engsø
243 17-07-2012 Kærløber Ølsemagle Rev
242 07-06-2012 * Rødvinget Braksvale Klydesøen, Vestamager
241 03-05-2012 Græshoppesanger Skænken Sø, Skjern
240 03-05-2012 Fyrremejse Skænken Sø, Skjern
239 11-02-2012 Gråmåge Hvide Sande Havn
238 21-01-2012 Hvidvinget Korsnæb Store Hjøllund Plantage, Vrads 2011
237 25-05-2011 * Tophejre Kalvebod Brygge, Amager
236 15-05-2011 Rødtoppet Fuglekonge Kongelunden, Amager 2010
235 27-09-2010 Lille Kjove Nordmandshage, Hals
234 27-09-2010 Sabinemåge Nordmandshage, Hals
233 27-09-2010 Lapværling Slambassinerne, Hirtshals
232 06-09-2010 Dværgryle Nordhavnen, Århus
231 11-06-2010 Natravn Gludsted Plantage, Nørre Snede
230 10-05-2010 Lille Gråsisken 3-Broer, Århus
229 12-04-2010 Hvidnæbbet Lom Grenen, Skagen
228 17-02-2010 * Gråvinget Måge 3-broer, Århus 2009
227 14-09-2009 Nøddekrige Verdens Ende, Skagen
226 10-02-2009 * Sortstrubet Drossel Ådalene, Nivå 2008
225 13-06-2008 Mandarinand Munkemose, Fruens Bøge
224 09-02-2008 * Rosenmåge Esbjerg havn 2007
223 13-07-2007 Gulirisk Bøtø Ringgade, Bøtø, Falster
222 10-07-2007 * Amerikansk Skarveand Søndersø, Maribo, Lolland
221 05-07-2007 Hvepsevåge Gl. Nyby, Tåsinge
220 11-06-2007 Rovterne Årslev Engsø, Århus
219 03-05-2007 Blåhals Billum Enge, Varde
218 03-01-2007 Søkonge Kystpromenaden, Århus 2006
217 23-07-2006 * Triel Skivholme, Galten
216 11-07-2006 Tejst Sangstrup Klint, Norddjurs
215 09-05-2006 Dværgterne Hvide Sande
214 08-05-2006 Pomeransfugl Skjern Enge
213 06-05-2006 Aftenfalk Skjern Enge
212 03-02-2006 Vandrikse Brabrand Sø, Århus
211 18-01-2006 * Høgeugle Skradekær, Hanstholm 2005
210 04-10-2005 Storkjove Grenen, Skagen
209 04-10-2005 Sodfarvet Skråpe Grenen, Skagen
208 07-08-2005 * Kohejre Skjern Enge, Skjern
207 11-05-2005 Sort Glente Grenen, Skagen
206 11-05-2005 Havlit Grenen, Skagen 2004
205 15-10-2004 Sortstrubet Bynkefugl Fyrhaven, Hanstholm
204 14-09-2004 Dværgfalk Ho Bugt, Vejen til Langli
203 14-09-2004 Almindelig Skråpe Blåvands Huk, Ribe
202 29-07-2004 Sivsanger Kogleakseskjulet, Vejlerne
201 28-07-2004 Sortterne Kogleaks, Vejlerne
200 12-07-2004 Temmincksryle Tryggelev Nor, Langeland
199 09-07-2004 Karmindompap Gedesby Strand, Falster
198 17-05-2004 Pungmejse Brabrand søen ved Brabrand hallen
197 22-04-2004 Korttået Træløber Universitetsparken, Århus
196 20-04-2004 Lille Flagspætte Vaserne, Holte
195 19-04-2004 Sorthovedet Måge Holmesø, Brøndby Strand
194 16-04-2004 Mallemuk Bulbjerg, Viborg Amt
193 09-03-2004 Stor Korsnæb Halby, Stauning, Skjern
192 26-01-2004 Snespurv Østhavnen, Århus 2003
191 25-10-2003 Fløjlsand Fornæs, Grenå
190 23-10-2003 Vandrefalk Kongeå-slusen, Ribe
189 23-10-2003 * Ørnevåge Jedsted Enge, Ribe
188 26-09-2003 Sortgrå Ryle Roshage, Hanstholm
187 24-08-2003 Hedehøg Bøelvej, Skjern Å, Skjern
186 31-07-2003 * Slangeørn Lille Vildmose, Skørping
185 23-07-2003 Krumnæbbet Ryle Stranden ved Grenen, Skagen
184 23-07-2003 Sule Grenen, Skagen
183 29-06-2003 Skovsanger Finnedalen, Bornholm
182 29-06-2003 Alk Hammerknuden ved fyret, Bornholm
181 24-06-2003 Biæder Ringkøbing Amt
180 10-06-2003 Sortklire Årslev Engsø, Århus
179 07-06-2003 Drosselrørsanger Brabrand Sø, Århus
178 02-06-2003 Skovpiber Sandmilen, Skagen
177 02-06-2003 Lærkefalk Batterivej, Skagen
176 02-06-2003 Rød Glente Batterivej, Skagen
175 01-06-2003 Rødrygget Tornskade Stubbe Sø, Ebeltoft
174 31-05-2003 Havesanger Gl. Løgten, Århus
173 31-05-2003 Gulbug Gl. Løgten, Århus
172 20-05-2003 Rørsanger Århus Å/Brabrand Sø, Århus
171 05-05-2003 Klippedue Fjordstien, Ringkøbing
170 04-05-2003 Broget Fluesnapper Hover Å-dal, Ringkøbing
169 24-04-2003 Lille Præstekrave Årslev Engsø, Århus
168 24-03-2003 Sorthalset Lappedykker Brabrandsøen, Århus
167 14-03-2003 Nilgås Skjern Å ved Bøelvej/Engdragsvej
166 27-02-2003 Toplærke Hirtshals Station
165 15-02-2003 Hvidvinget Måge Østhavnen, Århus 2002
164 09-12-2002 Kernebider Tversted-søerne, Hirtshals
163 09-12-2002 Lille Korsnæb Tversted-søerne, Hirtshals
162 30-10-2002 Lomvie Hanstholm havn
161 29-08-2002 Dværgmåge Agger Tange
160 29-08-2002 Strandhjejle Agger Tange
159 29-08-2002 Skestork Bygholm Vejle, Vejlerne
158 01-05-2002 Sølvhejre Klejtrup Sø, Hobro 2001
157 29-10-2001 Skærpiber Hvide Sande Havn
156 29-10-2001 Gråstrubet Lappedykker Hvide Sande Havn
155 29-10-2001 Rødstrubet Lom Hvide Sande Havn
154 28-10-2001 Blå Kærhøg Vest Stadil Fjord 1999
153 01-10-1999 Halemejse Fyrkatvej, Hobro
152 01-03-1999 Silkehale Fyrkatvej, Hobro 1978
151 01-05-1978 * Urfugl Vind Hede, Trehøje
Søren Tanderup har krydset
294 arter på sin
Danmarks artslister .