Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.Kronologisk oversigt over kryds
Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Jan Lindgaard Rasmussen har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst. Hele Jan Lindgaard Rasmussen's artsliste kan ses ved at trykke her . Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.
2021
401 26-06-2021 * Rosenterne Grenen, Skagen
400 19-05-2021 Sortsvane Fladstrand, Gavnø
399 10-01-2021 Mandarinand Dalby Møllebæk 2020
398 19-11-2020 * Stor Gulben Hønen, Fanø
397 08-11-2020 * Turkestantornskade Bredfjed, Lolland
396 03-11-2020 * Brundrossel Sorthat Odde, Bornholm
395 27-10-2020 * Gråsejler Vejby Strand
394 27-10-2020 * Kaffersejler Vejby Strand
393 16-10-2020 * Plettet Mudderklire Lønstrup Strand
392 18-06-2020 * Bleg Gulbug Gedser Fuglestation
391 11-06-2020 * Stendrossel Ebeltoft Færgehavn
390 07-06-2020 * Dværghejre Skarvsøen, Skagen
389 22-05-2020 * Dværgørn Nedermose, Skagen
388 19-04-2020 * Høgeørn Højris Slot, Mors
387 14-04-2020 * Blå Glente Busemarke Mose, Møn 2019
386 30-10-2019 * Krognæb Korshage, Rørvig
385 19-10-2019 * Østlig Lundsanger Tipmosen, Blåvand
384 15-10-2019 * Lille Rørsanger Mosen, Blåvand
383 25-08-2019 * Sortvinget Braksvale Ballum Sluse
382 12-07-2019 * Gærdeværling Tornby Klitplantage
381 06-06-2019 * Sibirisk Krikand Sneum Digesø
380 28-04-2019 * Lille Gulben Perlen, Ulvedybet 2018
379 27-12-2018 * Vestlig Middelhavsstenpikker Sundstrup
378 17-11-2018 * Mongolsk Piber Nordstrand, Skagen
377 15-10-2018 * Lille Gulbug Mandø sydvestmarker
376 06-10-2018 Lille Kjove Vammen Vesterkær
375 24-09-2018 Stor Stormsvale Korshage
374 14-08-2018 * Stillehavslom Grenen, Skagen
373 01-05-2018 * Gulbrynet Værling Skarpæsvej, Skagen
372 08-02-2018 * Sibirisk Fløjlsand Eskebjerg Vesterlyng 2017
371 01-11-2017 * Nonnestenpikker Skansehage, Rørvig
370 29-10-2017 Sodfarvet Skråpe Børstrup Hage
369 19-10-2017 Høgesanger Skallingen
368 15-10-2017 * Sibirisk Bynkefugl Ho
367 20-08-2017 * Slagfalk Værnengene
366 05-06-2017 * Ådselgrib Dannemare, Lolland
365 21-05-2017 * Rosenbrystet Tornskade Luntebjerg, Odsherred 2016
364 21-11-2016 * Sibirisk Jernspurv Nordsøcenteret, Hirtshals
363 19-10-2016 * Isabellastenpikker Gilleleje Havn
362 15-10-2016 * Hvidkindet Værling Keldsand, Fanø
361 27-07-2016 * Jomfrutrane Bøtø Nor, Trolliusvej
360 02-06-2016 * Sinkiangløvsanger Slottet, Christiansø
359 22-04-2016 * Alpesejler Jættebrink, Østmøn
358 18-04-2016 Rødrygget Svale Hellebæk
357 17-02-2016 * Brilleand Klegod Strand 2015
356 28-11-2015 Storpiber Store Fuglede
355 24-11-2015 * Himalayasanger Stevns Fyr
354 09-11-2015 * Bartramsklire Værnengene
353 27-10-2015 * Amerikansk Svømmesneppe Geddal Enge
352 09-08-2015 * Sortbrynet Albatros Agger Tange
351 08-06-2015 * Citronvipstjert Keldsnor
350 28-02-2015 * Mellemflagspætte Draved Skov
349 11-02-2015 * Topskarv Thyborøn Havn 2014
348 23-11-2014 * Dværgværling Sydhavnstippen, København
347 24-05-2014 * Hætteværling Tarp
346 16-05-2014 * Kohejre Villahøj, Vestamager
345 26-04-2014 Hvidhalset Fluesnapper Nakkehoved, Gilleleje
344 20-04-2014 Islom Kattegat, mellem Læsø og Anholt
343 06-04-2014 * Nathejre Sostrup Slotspark
342 29-03-2014 * Blåstjert Tornby Klitplantage
341 08-03-2014 Hvidnæbbet Lom Ålebæk Strand, Møn 2013
340 22-12-2013 * Ismåge Hanstholm Havn
339 15-06-2013 * Gåsegrib Kåstrupvej, Oddense
338 05-06-2013 * Ørkenpræstekrave Blåvand, Nordhukket
337 28-05-2013 * Prærietrane Busemarke Mose
336 19-05-2013 * Prærieløber Klydesøen, Amager
335 10-05-2013 * Iberisk Gransanger Sandlodden, Halsnæs
334 18-04-2013 * Langnæbbet Sneppeklire Bøjden Nor 2012
333 06-11-2012 * Brun Tornskade Årslev Engsø
332 30-10-2012 Hvidbrynet Løvsanger Spangsbro, Kalundborg
331 30-09-2012 Thorshane Rødvig Havn
330 28-08-2012 * Stor Skrigeørn Tybjerglille Bakker
329 18-05-2012 * Stylteløber Grusgrav, Nagbøl Kirkevej. 2011
328 29-07-2011 * Rødhovedet Tornskade Halk Nor skydebane
327 25-04-2011 Dværggås Broksø Enge
326 20-04-2011 * Amerikansk Sortand Asserbo Strand
325 08-03-2011 Bjergpiber Hornbæk Havn 2010
324 03-07-2010 * Hvidkronet Stenpikker Store Vrøj, Saltbæk Vig 2008
323 07-06-2008 * Lille Rørvagtel Gulstav Mose 2007
322 17-07-2007 * Dværgrørvagtel Ulvshale
321 28-06-2007 Nilgås Selsø 2006
320 04-03-2006 * Østlig Kalanderlærke Staunings Ø
319 04-03-2006 * Ringnæbbet Måge Nærum Gadekær 2004
318 13-07-2004 * Hvidrygget Ryle Sønderland Strand, Rømø
317 13-07-2004 * Mongolsk Præstekrave Lakolk Klitsøer
316 22-05-2004 * Amerikansk Rørdrum Kraptårnet, Vejlerne 2003
315 03-10-2003 * Amerikansk Pibeand Skt. Hans Bugt, Roskilde Fjord
314 29-06-2003 * Dværghornugle Kløvgårde, Fiil Sø
313 08-06-2003 * Tophejre Dagslettens Værn
312 25-04-2003 * Ensfarvet Stær Tane Sø
311 20-04-2003 * Lille Bjergand Torup Hul 2002
310 20-07-2002 Hvidvinget Terne Tissø, enge i syd
309 02-06-2002 * Sort Ibis Villahøj, Vestamager 2001
308 02-10-2001 * Purpurhejre Klydesø
307 03-06-2001 Blåhals Magisterkog - Møllehus
306 01-06-2001 Steppehøg Rejsby Enge
305 21-02-2001 * Steppeørn Grødbyvej, Bornholm 2000
304 09-09-2000 Kaspisk Måge Rødvig Havn
303 30-06-2000 * Steppevibe Søborg Sø
302 19-05-2000 Sydlig Nattergal Vallensbæk Sø
301 10-02-2000 * Spurveugle Nejede Vesterskov 1999
300 01-08-1999 * Hvidøjet And Alsønderup Enge
299 16-07-1999 * Sibirisk Hjejle Præstø Fed
298 09-01-1999 Middelhavssølvmåge Gilleleje Havn 1998
297 21-09-1998 * Hvidskægget Terne Kongelundsstranden
296 04-06-1998 Rødhovedet And Røgbølle Sø, Lolland
295 26-05-1998 Biæder Røsnæs
294 17-03-1998 * Pileværling Hellebæk Avlsgård
293 30-01-1998 Indisk Gås Dybsø Fjord 1997
292 25-10-1997 Slørugle Højer
291 06-09-1997 * Amerikansk Hjejle Ølsemagle revle
290 27-07-1997 Sort Stork Nyord, Møn
289 17-07-1997 Kærløber Ølsemagle Revle
288 15-07-1997 * Sumpvibe Borreby Mose
287 06-07-1997 * Buskrørsanger Køge Sydstrand
286 24-05-1997 * Ellekrage Koppelgårdsvej, Møn
285 26-04-1997 * Blåvinget And Solbjerg Engsø
284 14-03-1997 * Sneugle Dalmose
283 25-01-1997 Kongeørn Gavnø 1996
282 10-07-1996 * Østlig Middelhavsstenpikker Stevns Kridtbrud
281 07-03-1996 * Bonapartemåge Hirtshals Havn 1995
280 19-10-1995 Storkjove Ørhage
279 18-10-1995 * Korttået Lærke Agger Tange
278 18-10-1995 Rødhalset Gås Filsø
277 15-08-1995 * Rødvinget Braksvale Ølsemagle Revle
276 11-07-1995 * Lattermåge Hjerting Strand
275 02-06-1995 Plettet Rørvagtel Busemarke Mose
274 20-05-1995 * Rosenmåge Skagen Nordstrand
273 12-04-1995 Rødtoppet Fuglekonge Gilbjerg Hoved 1994
272 13-11-1994 * Asiatisk Ørkensanger Stængehus, Tisvilde Hegn
271 22-10-1994 Sabinemåge Trylleskoven
270 06-08-1994 Damklire Ølsemagle Revle
269 06-08-1994 Rustand Borreby Mose
268 29-07-1994 Skestork Kammerslusen
267 03-03-1994 Enkeltbekkasin Hjembæk Rodzoneanlæg 1993
266 30-09-1993 * Halsbåndstroldand Stenholt Mose, Esrum Sø
265 29-06-1993 * Grøn Biæder Værnengene
264 26-06-1993 Turteldue Bommerlund Plantage
263 25-06-1993 * Triel Lysabild Strand
262 16-06-1993 * Slangeørn Jydelejet, Møns Klint
261 09-06-1993 Lundsanger Jydelejet-Liselund, Møn
260 08-06-1993 Amerikansk Krikand Borreby Mose
259 18-05-1993 Karmindompap Gilbjerghoved
258 08-05-1993 Vagtel Nørre Herlev
257 07-05-1993 Gulirisk Gilbjerg Hoved
256 07-05-1993 * Sortstrubet Sanger Høvblege
255 05-05-1993 * Rødstrubet Sanger Høvblege
254 11-04-1993 * Urfugl Vind Hede
253 09-04-1993 Grønspætte Varde
252 08-04-1993 Kirkeugle Arnum 1992
251 08-08-1992 Kongeederfugl Ølsemagle Revle
250 27-07-1992 * Terekklire Borreby Mose
249 27-07-1992 Stribet Ryle Borreby Mose
248 11-07-1992 Stor Hornugle Brogårds Plantage
247 28-04-1992 Hortulan Hesbjerg
246 28-04-1992 Sortstrubet Bynkefugl Gilbjerghoved
245 28-04-1992 Sort Glente Gilbjerghoved
244 25-04-1992 Markpiber Gilbjerghoved
243 12-02-1992 Kortnæbbet Gås Glombak 1991
242 13-12-1991 * Sortstrubet Drossel Frederiksværk
241 08-11-1991 Sorthovedet Måge Peblingesøen
240 16-06-1991 Drosselrørsanger Farum Sø
239 16-06-1991 Lille Flagspætte Vaserne
238 15-06-1991 Odinshane Selsø
237 25-05-1991 Pirol Busemarke Mose
236 18-05-1991 Sortterne Saltvandssøen 1990
235 29-09-1990 Pungmejse Tryggelev Nor
234 30-05-1990 Lille Fluesnapper Fruebjerg, Gribskov 1989
233 12-08-1989 Rosenstær Køge
232 05-07-1989 Korttået Træløber Trelde Næs
231 05-07-1989 Topmejse Dejbjerg Plantage
230 04-07-1989 Hvidbrystet Præstekrave Bøvling Fjord
229 04-07-1989 Sule Hvide Sande Havn
228 03-07-1989 Fyrremejse Kogsbøl Mose
227 03-07-1989 Skægmejse Lakolk Mose
226 03-07-1989 Rørdrum Lakolk Mose, Rømø
225 02-07-1989 Sortkrage Tved
224 02-07-1989 Sandterne Lakolk, Rømø
223 02-07-1989 Hedehøg Møgeltønder Kog
222 01-07-1989 Hvid Stork Rudbøl
221 25-06-1989 Flodsanger Kobæk Vig, Esrum Sø
220 25-06-1989 Engsnarre Søborg Sø
219 10-06-1989 * Amerikansk Skarveand Alsønderup Engsø
218 07-06-1989 Natravn Gribskov
217 13-02-1989 * Jagtfalk Islands Brygge
216 29-01-1989 Hvidsisken Gilbjerghoved
215 29-01-1989 Hvidvinget Måge Gilleleje Havn
214 15-01-1989 Gråmåge Gilleleje Havn 1988
213 30-07-1988 Mallemuk Børstrup Hage, Gilleleje
212 25-07-1988 Silkehejre Gadstrup Mose
211 24-07-1988 Toplærke Høje Tåstrup
210 24-07-1988 Rovterne Ølsemagle Revle
209 24-07-1988 Almindelig Kjove Ølsemagle Revle
208 15-07-1988 Sølvhejre Bognæs, Roskilde
207 31-05-1988 Savisanger Gundsømagle Sø
206 31-05-1988 Græshoppesanger Gundsømagle Sø
205 28-05-1988 Lærkefalk Gilbjerghoved 1987
204 02-11-1987 * Ørkenstenpikker Ishøj Strand
203 02-11-1987 * Brun Løvsanger Vallensbæk Havn
202 25-10-1987 Hærfugl Kofoeds Enge
201 16-10-1987 Mosehornugle Langli
200 16-10-1987 Mellemkjove Langli
199 15-10-1987 Ringdrossel Langli
198 15-10-1987 Dværgmåge Langli
197 15-10-1987 Dværgfalk Langli
196 15-10-1987 Bramgås Langli
195 14-10-1987 Lapværling Langli
194 13-10-1987 Bjerglærke Langli
193 27-08-1987 Blisgås Alsønderup Engsø
192 26-08-1987 Stor Kobbersneppe Ølsemagle Revle
191 26-08-1987 Pomeransfugl Alsønderup Engsø
190 26-08-1987 Lille Præstekrave Alsønderup Engsø
189 15-05-1987 Huldue Alsønderup Enge
188 15-05-1987 Aftenfalk Alsønderup Engsø
187 15-05-1987 Sorthalset Lappedykker Alsønderup Engsø
186 25-04-1987 Vendehals Gilbjerghoved
185 06-04-1987 Skovhornugle Salpetermosen, Hillerød
184 21-03-1987 Vandrefalk Snævret, Esrum Å
183 21-02-1987 Perleugle Kongelunden
182 09-02-1987 Stor Korsnæb Gribskov
181 09-02-1987 Hvidvinget Korsnæb Gribskov 1986
180 27-12-1986 Søkonge Gilleleje Havn
179 06-12-1986 Nordisk Lappedykker Furesø
178 29-11-1986 Ravn Store Dyrehave, Hillerød
177 24-11-1986 * Høgeugle Store Dyrehave, Hillerød
176 08-11-1986 Havørn Møllekrog, Esrum Sø
175 21-10-1986 Nøddekrige Møllekrog, Esrum Sø
174 21-10-1986 Tredækker Stenholt Mose
173 12-02-1986 Sortgrå Ryle Gilleleje Havn
172 12-02-1986 Havlit Gilleleje Havn
171 11-02-1986 Skærpiber Gilleleje Havn
170 11-02-1986 Ride Gilleleje Havn
169 11-02-1986 * Stellersand Gilleleje Havn
Jan Lindgaard Rasmussen har krydset
401 arter på sin
Danmarks artslister .