Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.Kronologisk oversigt over kryds
Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Martin Rheinheimer har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst. Hele Martin Rheinheimer's artsliste kan ses ved at trykke her . Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.
2021
278 06-07-2021 * Orientbraksvale Margrethekog
277 20-06-2021 Gulirisk Bjerreby, Taasinge
276 12-06-2021 Vendehals Ho Plantage
275 30-05-2021 Lærkefalk Tryggelev Nor, Langeland
274 14-05-2021 Rødrygget Svale Myrthue
273 10-04-2021 Hvidvinget Måge Skejby
272 08-03-2021 Grønspætte Draved Skov
271 07-02-2021 Bjergpiber Gram 2020
270 22-12-2020 * Mellemflagspætte Gråsten
269 21-12-2020 Mandarinand Odense
268 10-12-2020 * Langnæbbet Sneppeklire Borre, Horsens Fjord
267 07-11-2020 Hvidbrynet Løvsanger Skallingen
266 16-10-2020 Lille Korsnæb Sjelborg
265 15-10-2020 * Brun Løvsanger Blåvand
264 15-10-2020 * Tajgapiber Skallingen
263 15-10-2020 * Sibirisk Bynkefugl Ho, Tipmosen
262 26-09-2020 Lapværling Skallingen
261 22-08-2020 Mallemuk Skallingen
260 01-08-2020 Græshoppesanger Sjelborg
259 17-07-2020 Flodsanger Stade
258 28-06-2020 * Gåsegrib Hygum Nor
257 18-06-2020 * Buskrørsanger Vigersted
256 12-06-2020 * Stendrossel Ebeltoft Færgehavn
255 25-05-2020 * Sørgedue Bøgballe
254 05-05-2020 * Stylteløber Sybergland
253 12-04-2020 Rødtoppet Fuglekonge Skallingen
252 10-04-2020 Fyrremejse Draved Skov
251 10-04-2020 Ringdrossel Kongens Mose
250 03-04-2020 Stor Hornugle Brogård Plantage
249 31-03-2020 Sortspætte Hindsgavl
248 07-03-2020 * Amerikansk Sortand Skallingen
247 02-03-2020 Rødhovedet And København, Sortedamsøen
246 25-02-2020 Bjerglærke Køge Sydstrand
245 25-02-2020 * Sortstrubet Drossel Køge Sydstrand
244 01-02-2020 Kaspisk Måge Blåvandshuk
243 20-01-2020 Kongeørn Nørre Søby 2019
242 29-11-2019 Søkonge Strib
241 17-11-2019 Havlit Grenen
240 17-11-2019 * Krognæb Frederikshavn
239 09-11-2019 Bjergirisk Skallingen
238 07-11-2019 * Høgeugle Hald
237 24-08-2019 Dværgfalk Skallingen
236 19-08-2019 Aftenfalk Bjergene, Fårevejle
235 04-08-2019 * Slangeørn Trehøje i Mols bjerge
234 02-08-2019 * Lille Gulben Nørresø
233 24-07-2019 Sortsvane Gyldensteen Strand
232 24-07-2019 Grå Fluesnapper Langø, Gyldensteen Strand
231 18-07-2019 Kærløber Siø
230 14-07-2019 * Gærdeværling Tornby Klitplantage
229 14-07-2019 Karmindompap Tversted Å
228 14-07-2019 Toplærke Hirtshals
227 14-07-2019 * Brilleand Uggerby Strand
226 30-06-2019 Mosehornugle Marbæk
225 28-06-2019 Natravn Marbæk
224 27-06-2019 Biæder Sønderjylland
223 27-06-2019 Lille Gråsisken Genner
222 27-06-2019 Hvepsevåge Genner
221 21-06-2019 Kærsanger Syltemade Ådal
220 21-06-2019 Nattergal Syltemade Ådal
219 13-06-2019 * Dværgrørvagtel Vaserne
218 13-06-2019 Plettet Rørvagtel Vaserne
217 18-04-2019 Misteldrossel Sjelborg
216 14-04-2019 Kernebider Sjelborg
215 31-03-2019 Nordisk Lappedykker Klintholm Havn
214 28-03-2019 * Amerikansk Pibeand Firtalstrand, Fyn
213 01-03-2019 Enkeltbekkasin Kongens Mose
212 26-02-2019 * Hvidøjet And Kruså Møllesø
211 18-02-2019 Korttået Træløber Gråsten
210 03-02-2019 Vandstær Brahetrolleborg
209 03-02-2019 Bjergvipstjert Brahetrolleborg 2018
208 16-12-2018 * Halsbåndstroldand Skjern enge
207 01-12-2018 * Kohejre Filsø
206 30-11-2018 Natugle Odense
205 16-11-2018 Tundrasædgås Kruså Møllesø
204 03-11-2018 Stor Tornskade Svanninge Bakker
203 20-10-2018 * Ellekrage Sårup v. Hanstholm
202 20-10-2018 Middelhavssølvmåge Hanstholm
201 20-10-2018 Sorthovedet Måge Hanstholm
200 07-10-2018 Sortstrubet Bynkefugl Skallingen
199 29-09-2018 Hedelærke Dovns Klint, Langeland
198 22-08-2018 Sortterne Rickelsbüller Kog
197 19-08-2018 Storkjove Grenen, Skagen
196 19-08-2018 Almindelig Kjove Grenen, Skagen
195 19-08-2018 * Stillehavslom Grenen, Skagen
194 19-08-2018 Sortstrubet Lom Grenen, Skagen
193 17-08-2018 Odinshane Ølund
192 11-08-2018 * Slagfalk Ballum Forland
191 04-08-2018 Skægmejse Vejlen / Tåsinge
190 04-08-2018 Svaleklire Vejlen / Tåsinge
189 29-07-2018 Rovterne Vest Stadil Fjord
188 29-07-2018 Huldue Vest Stadil Fjord
187 29-07-2018 * Bonapartemåge Thorsminde
186 29-07-2018 Stribet Ryle Vest Stadil Fjord
185 29-07-2018 Temmincksryle Vest Stadil Fjord
184 04-07-2018 Silkehejre Siø
183 01-07-2018 Tinksmed Siø
182 01-07-2018 Vandrikse Tryggelev Nor
181 23-06-2018 Hedehøg Ballum
180 16-06-2018 Lille Flagspætte Ho
179 16-06-2018 Sortklire Skallingen
178 09-06-2018 Hvidbrystet Præstekrave Fanø
177 06-06-2018 Skovsanger Ho Plantage
176 31-05-2018 Gulbug Æbelø
175 31-05-2018 Canadagås Æbelø
174 29-05-2018 Dværgmåge Nørreballe Nor
173 29-05-2018 Hvidvinget Terne Nørreballe Nor
172 26-05-2018 Bynkefugl Skallingen
171 26-05-2018 Dværgryle Skallingen
170 24-05-2018 Lille Præstekrave Brændegård Sø
169 23-05-2018 Mursejler Esbjerg
168 23-05-2018 Blåhals Kjelst
167 23-05-2018 Havesanger Esbjerg
166 20-05-2018 Drosselrørsanger Brændegård Sø
165 17-05-2018 Rørsanger Tryggelev Nor
164 11-05-2018 Småspove Nr. Farup Enge
163 11-05-2018 Agerhøne Ballum
162 10-05-2018 * Amerikansk Hjejle Bøjden Nor
161 08-05-2018 Pomeransfugl Bøjden Nor
160 07-05-2018 Gøg Syltemade Ådal
159 07-05-2018 Rødstjert Syltemade Ådal
158 02-05-2018 Løvsanger Odense
157 29-04-2018 Hvidklire Sneum Sluse
156 29-04-2018 Sivsanger Sneum Digesø
155 29-04-2018 Mudderklire Sneum Sluse
154 27-04-2018 Skestork Værnengene
153 25-04-2018 Bomlærke Odense
152 21-04-2018 Skovpiber Værnengene
151 21-04-2018 Bysvale Værnengene
150 21-04-2018 Tornirisk Værnengene
149 21-04-2018 Brushane Værnengene
148 21-04-2018 Munk Værnengene
147 12-04-2018 Sorthalset Lappedykker Ølund
146 12-04-2018 Klyde Ølund
145 12-04-2018 Atlingand Ølund
144 31-03-2018 Sortmejse Næs ved Avnø Fjord
143 28-03-2018 Skovhornugle Sejstrup (Esbjerg)
142 27-03-2018 Rørdrum Bjålum Klit
141 27-03-2018 Tyrkerdue Sjelborg
140 18-03-2018 Engpiber Mandø
139 18-03-2018 Husrødstjert Mandø
138 18-03-2018 Sortkrage Mandø
137 18-03-2018 Dobbeltbekkasin Mandø
136 17-03-2018 Gransanger Esbjerg
135 17-03-2018 Skeand Esbjerg
134 09-03-2018 Spætmejse Odense
133 04-03-2018 Skovsneppe Sjelborg
132 23-02-2018 Hvidsisken Odense
131 23-02-2018 Grønsisken Odense
130 23-02-2018 Halemejse Odense
129 22-02-2018 Fjeldvåge Ballum Sluse
128 22-02-2018 Nilgås Astrup Engsø
127 22-02-2018 Sølvhejre Rømødæmningen
126 05-02-2018 Stor Gråsisken Odense
125 28-01-2018 Lille Skallesluger Nakkebølle Inddæmning
124 26-01-2018 Vindrossel Svendborg
123 21-01-2018 Kongeederfugl Hirtshals
122 20-01-2018 Gråmåge Hanstholm Havn
121 20-01-2018 * Lattermåge Hanstholm
120 20-01-2018 Skærpiber Hanstholm Havn
119 14-01-2018 Kvækerfinke Sjelborg
118 06-01-2018 Stor Skallesluger Nymindegab
117 02-01-2018 Bjergand Bøjden Nor
116 02-01-2018 Taffeland Bøjden Nor
115 02-01-2018 Spidsand Bøjden Nor 2017
114 29-12-2017 Jernspurv Odense
113 28-12-2017 Krikand Gyldensteen Strand
112 28-12-2017 Pibeand Gyldensteen Strand
111 28-12-2017 Knarand Gyldensteen Strand
110 28-12-2017 Duehøg Uggerslev
109 28-12-2017 Dompap Gyldensteen Strand
108 22-12-2017 Blisgås Gyldensteen Strand
107 17-12-2017 Lille Lappedykker Odense
106 08-12-2017 Sjagger Odense
105 02-12-2017 Gråand Odense
104 30-11-2017 Stor Flagspætte Odense
103 21-11-2017 Isfugl Odense
102 18-11-2017 Sumpmejse Sjelborg
101 04-11-2017 Stillits Sjelborg
100 31-10-2017 Fuglekonge Marbæk
99 29-10-2017 Rødstrubet Lom Blåvand
98 18-10-2017 Grønirisk Sjelborg
97 17-10-2017 Sule Skallingen
96 16-10-2017 Krumnæbbet Ryle Stadil
95 16-10-2017 Hjejle Stadil
94 08-10-2017 Sort Glente Taulov
93 24-09-2017 Blåmejse Odense
92 21-09-2017 Husskade Odense
91 18-09-2017 Solsort Odense
90 18-09-2017 Gærdesmutte Odense
89 18-09-2017 Ringdue Odense
88 18-09-2017 Fasan Odense
87 17-09-2017 Rødhals Sjelborg
86 17-09-2017 Allike Odense
85 16-09-2017 Stenpikker Fiilsø
84 16-09-2017 Bogfinke Fiilsø
83 10-09-2017 Grønbenet Rørhøne Odense
82 28-08-2017 Musvit Odense
81 27-08-2017 Skovspurv Odense
80 26-08-2017 Råge Odense
79 11-08-2017 Sildemåge Langli
78 11-08-2017 Bramgås Langli
77 27-07-2017 Ravn Marbæl
76 05-07-2017 Stær Skallingen
75 20-05-2017 Rørspurv Skallingen
74 08-04-2017 Skarv Nørresø (Fyn)
73 21-03-2017 Toppet Lappedykker Kolding
72 14-02-2017 Tejst Fyns Hoved
71 14-02-2017 Fløjlsand Fyns Hoved
70 14-02-2017 Sortand Fyns Hoved
69 14-02-2017 Gråstrubet Lappedykker Fyns Hoved
68 14-02-2017 Ederfugl Fyns Hoved 2016
67 18-09-2016 Sangdrossel Skallingen
66 18-09-2016 Tårnfalk Skallingen
65 26-07-2016 Sølvmåge Langli
64 11-06-2016 Fjordterne Skallingen
63 28-05-2016 Sandløber Skallingen
62 01-05-2016 Skovskade Odense 2015
61 26-07-2015 Rød Glente Ebeltoft
60 05-06-2015 Sanglærke Æbelø
59 05-06-2015 Hvid Vipstjert Æbelø
58 03-05-2015 Stormmåge Æbelø
57 08-02-2015 Blå Kærhøg Fyns Hoved
56 06-02-2015 Toppet Skallesluger Æbelø
55 06-02-2015 Hvinand Æbelø
54 06-02-2015 Sangsvane Æbelø 2014
53 26-12-2014 Lille Kobbersneppe Æbelø
52 30-10-2014 Havørn Æbelø
51 30-10-2014 Knortegås Æbelø
50 05-10-2014 Fiskehejre Æbelø
49 12-08-2014 Gærdesanger Odense
48 02-08-2014 Havterne Æbelø
47 15-06-2014 Gulspurv Æbelø
46 15-06-2014 Gråkrage Æbelø
45 15-06-2014 Rødrygget Tornskade Æbelø
44 15-06-2014 Pirol Æbelø
43 15-06-2014 Træløber Æbelø
42 11-05-2014 Trane Store Vildmose
41 10-05-2014 Ride Bulbjerg
40 15-04-2014 Gravand Lindø (Nordfyn) 2013
39 11-11-2013 Sortgrå Ryle Æbelø
38 14-10-2013 Strandhjejle Æbelø
37 30-08-2013 Tornsanger Odense
36 18-08-2013 Spurvehøg Odense
35 20-01-2013 Strandskade Sjelborg 2012
34 26-10-2012 Musvåge Sjelborg
33 27-07-2012 Hættemåge Skallingen
32 27-07-2012 Splitterne Skallingen
31 09-02-2012 Pibesvane Brøns 2011
30 27-02-2011 Almindelig Ryle Blåvand 2010
29 04-09-2010 Gråspurv Hanstholm
28 25-04-2010 Gul Vipstjert Ribe Holme
27 25-04-2010 Vibe Ribe Holme
26 21-04-2010 Rødben Mandø
25 21-04-2010 Stor Kobbersneppe Mandø
24 18-04-2010 Rørhøg Mandø
23 18-04-2010 Troldand Mandø
22 18-04-2010 Hvid Stork Mandø
21 21-03-2010 Knopsvane Skallingen
20 09-01-2010 Storspove Skallingen 2009
19 15-11-2009 Stenvender Skallingen 2006
18 16-06-2006 Kortnæbbet Gås Vest Stadil Fjord 2005
17 03-09-2005 Islandsk Ryle Langli
16 25-07-2005 Alk Hammerhavn (Bornholm)
15 12-05-2005 Vandrefalk Møns Klint 2004
14 14-11-2004 Snespurv Skallingen
13 05-08-2004 Landsvale Skallingen 2003
12 11-09-2003 Stor Præstekrave Skallingen
11 05-09-2003 Lomvie Langli
10 14-08-2003 Mellemkjove Vejers
9 04-08-2003 Digesvale Stevns Klint
8 27-06-2003 Fiskeørn Fanø
7 21-04-2003 Topmejse Kærgaard Plantage
6 17-02-2003 Silkehale Esbjerg
5 11-01-2003 Svartbag Esbjerg
4 04-01-2003 Grågås Myrtue 2002
3 12-12-2002 Blishøne Nymindegab
2 16-06-2002 Dværgterne Skallingen
Martin Rheinheimer har krydset
278 arter på sin
Danmarks artslister .