Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.Kronologisk oversigt over kryds
Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Martin Søgaard Nielsen har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst. Hele Martin Søgaard Nielsen's artsliste kan ses ved at trykke her . Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.
2016
384 19-10-2016 * Brun Løvsanger Blåvandshuk, sydhukket
383 26-06-2016 * Gåsegrib Vesterris Plantage 2015
382 22-05-2015 * Sumpvibe Ølundgaard Inddæmning 2014
381 01-06-2014 * Dværghejre G. Hviding Engsø 2013
380 20-10-2013 * Ørkenstenpikker Blåvandshuk, nordhukket 2012
379 04-11-2012 * Brun Tornskade Årslev Engsø
378 06-08-2012 * Sorthovedet Sanger Blåvandshuk 2011
377 05-07-2011 * Lille Gulben Lundemosen, Kelds Nor Fyr, Langeland
376 15-05-2011 * Rødstrubet Sanger Bækbygård Strand, p-pladsen
375 01-01-2011 Perleugle Jylland 2010
374 20-08-2010 * Ellekrage Ølenevej 19, Gadby, Bornholm
373 05-07-2010 * Hvidstrubet Spurv Skørping
372 01-07-2010 * Hvidkronet Stenpikker Store Vrøj, Saltbækvig
371 26-05-2010 * Orientbraksvale Vest Stadil Fjord 2009
370 14-10-2009 * Amerikansk Fløjlsand Sydhukket, Blåvandshuk
369 04-06-2009 * Hætteværling Krajbjergvej 15, sv for Nr. Snede
368 19-04-2009 Hvidhalset Fluesnapper Harager Hegn, Grib Skov 2008
367 17-10-2008 * Stribet Græshoppesanger Grønningen, Blåvand
366 11-08-2008 * Nordsanger Blåvandshuk, Vesterled
365 01-08-2008 * Sibirisk Hjejle Margrethe Kog ved grænsevejen
364 10-06-2008 * Rosenbrystet Tornskade Fakkemosen, Langeland (Fakkemosevej 10)
363 01-06-2008 * Hvidskægget Terne Ølundgård Inddæmning, Odense Fjord
362 27-05-2008 * Lille Rørvagtel Gulstav Mose, Langeland 2007
361 16-10-2007 * Langhalet Tornskade Skallingen, omkring Skallingvej 48
360 05-10-2007 * Pileværling Ho Plantage/Nyeng
359 06-09-2007 * Bairdsryle Grenen, Skagen
358 09-08-2007 * Ørkendompap Agger Tange ved færgelejet
357 22-07-2007 * Brilleterne Nordhukket, Blåvands Huk
356 15-07-2007 * Dværgrørvagtel Veddelen, Ulfshale, Møn
355 18-05-2007 * Plettet Mudderklire Egå Engsø, ved østlige udløb
354 01-02-2007 * Sortstrubet Drossel Universitetsparken, København
353 27-01-2007 * Østlig Turteldue Bække 2006
352 30-12-2006 * Ismåge Langø Havn
351 16-10-2006 * Stribet Sanger Mandø, Fyrkrat på Klitvej
350 02-08-2006 * Skadegøg Birkepøl, Als
349 09-06-2006 * Audouinsmåge Helsingør Havn
348 26-05-2006 * Amerikansk Sortand Blåvandshuk, sydhukket
347 19-03-2006 * Høgeugle Grib Skov v. 8-vejs krydset
346 19-03-2006 * Spurveugle Frederiksdal
345 05-03-2006 * Ringnæbbet Måge Nærum Gadekær 2005
344 04-12-2005 * Nathejre Rudbøl
343 04-12-2005 Hvidsisken Gl. Hviding Kirke
342 16-08-2005 Lunde Vejle Havn
341 12-06-2005 * Sardinsk Sanger Skagen, Højen Fyrvej
340 30-05-2005 * Tyknæbbet Dværgryle Sneum Forland
339 16-05-2005 * Blå Glente Skagen Reservatet
338 10-05-2005 * Langnæbbet Sneppeklire Lakolk Klitsø 2004
337 13-11-2004 Hærfugl Kystagerparken, Hvidovre
336 09-11-2004 * Krognæb Utterslev Mose, s f Grønnemose Alle
335 05-10-2004 * Dværgværling Blåvand Fuglestation
334 19-09-2004 Thorshane Blåvandshuk, Sabinebunkeren
333 20-07-2004 Rovterne Ølsemagle Revle
332 12-07-2004 * Hvidrygget Ryle Havsand, Rømø
331 12-07-2004 * Mongolsk Præstekrave Lakolk Klitsø, Rømø
330 27-06-2004 Rødhovedet And Arreskov Sø
329 10-06-2004 * Amerikansk Hjejle Grønningen, Fanø
328 29-05-2004 * Nonnestenpikker Kramnitze, Lolland
327 12-05-2004 * Alpejernspurv Blåvandshuk
326 02-05-2004 * Blåvinget And Sneum Engsø, på vaden
325 24-04-2004 * Stylteløber Viskum Kirke, vådområde bag ved
324 14-03-2004 * Amerikansk Skarveand Bøjden Nor 2003
323 01-11-2003 * Himalayasanger Sønderho Strand (I pilekrat)
322 24-10-2003 * Amerikansk Pibeand Roskilde Inderfjord ved Sct. Hans Hospital
321 09-10-2003 Rødstrubet Piber Østerøsø, Knudshoved
320 05-10-2003 * Ørnevåge Vilslev Enge
319 03-10-2003 * Sibirisk Bynkefugl Husby Strand, Fyn. Dato usikker
318 07-09-2003 Vendehals Sønderho, Fanø
317 06-08-2003 * Triel Lejsø, Lejodde, Korsør
316 14-06-2003 * Dværghornugle Kløvbakken, Fiil Sø
315 05-06-2003 Biæder Jylland
314 05-06-2003 * Tophejre Værneengene
313 30-05-2003 Lille Fluesnapper Batterivej, Skagen
312 29-05-2003 * Stor Skrigeørn Flagbakken, Skagen
311 19-05-2003 Rødrygget Svale Mellemdyb, Vest Stadil Fjord
310 17-05-2003 Sort Stork Mandø
309 03-05-2003 Mosehornugle Fyns Hoved
308 20-04-2003 * Lille Bjergand Torup Hul, Thorup Klitplantage 2002
307 30-09-2002 * Sortvinget Braksvale Egensedybet, Hofmansgave
306 15-09-2002 Rosenstær Agger (byen)
305 01-09-2002 Hvidvinget Korsnæb Langesøskoven, Morud (v. Tokkerudvej)
304 25-08-2002 Tredækker Bolle Enge
303 03-07-2002 * Rosenterne Agger Tange
302 16-06-2002 Lundsanger Collinstenen, Kongelunden
301 10-06-2002 * Buskrørsanger Friesenfeldt, Gedser
300 08-06-2002 Lille Skrigeørn Grenen, Skagen
299 08-06-2002 * Topskarv Grenen, Skagen
298 26-05-2002 Turteldue Hungersborg Plantage
297 20-05-2002 Nilgås Kammerslusen, Ribe
296 08-05-2002 * Sneugle Grenen, Skagen (på museet!)
295 07-05-2002 Hvidnæbbet Lom Nordstranden, Skagen
294 06-05-2002 Sortspætte Flagbakken, Skagen
293 21-04-2002 * Ensfarvet Stær Tane Sø, Oksbøl
292 21-04-2002 * Iberisk Gransanger Tane Sø
291 06-04-2002 Lille Flagspætte Vaserne
290 01-04-2002 * Halsbåndstroldand Skjern Enge
289 30-03-2002 Kongeørn Nordskov, Fyns Hoved 2001
288 21-10-2001 * Slangeørn Nymindegab
287 21-10-2001 * Brilleand Grønningen, Blåvand (på havet)
286 30-07-2001 * Rødhalset Ryle Kammerslusen, Ribe
285 21-07-2001 Damklire Bøjden Nor
284 16-07-2001 * Cistussanger Grenen, Skagen
283 03-06-2001 * Amerikansk Rørdrum Kraptårnet, Vejlerne
282 10-05-2001 Slørugle Janderup Kirke
281 10-05-2001 Steppehøg Rejsby Sluse
280 01-05-2001 * Citronvipstjert Værneengene
279 11-03-2001 Hvidvinget Måge Fredericia Havn
278 07-03-2001 * Hvidøjet And Fredericia Havn
277 06-03-2001 * Gulddrossel Torsbjergvej 3, Vejlerne
276 06-03-2001 Bjergpiber Kraptårnet, Vejlerne
275 06-03-2001 Pibesvane Tofte Sø
274 22-01-2001 Kongeederfugl Horseklint, Fyns Hoved 2000
273 07-10-2000 * Steppeørn 24 km-sten mellem Rønne-Dueodde
272 26-08-2000 Sort Glente Ørnehøj, Sydlangeland
271 15-08-2000 Hvidvinget Terne Arreskov Sø
270 01-07-2000 * Steppevibe Søborg Sø
269 28-06-2000 Silkehejre Firtalsstrand, Odense Fjord
268 10-06-2000 Natravn Frederikshåb Plantage
267 03-06-2000 Drosselrørsanger Vedbøl Sø
266 03-06-2000 Kirkeugle Arnum
265 03-06-2000 Stor Hornugle Brogård Plantage
264 14-05-2000 Sydlig Nattergal Fiil Sø
263 14-05-2000 * Terekklire Kjelst Grusgrav
262 14-05-2000 Amerikansk Krikand Kammerslusen, Ribe
261 24-04-2000 Fyrremejse Sølsted Mose
260 24-04-2000 Blåhals Møllehus 1999
259 28-06-1999 Engsnarre mark v. Odense Universitet 1997
258 11-05-1997 Skestork Glombak Vejle, Vejlerne
257 09-05-1997 Hortulan Butterstien, Skagen
256 09-05-1997 Islom Nordstranden, Skagen
255 08-05-1997 Gulirisk Bygholm Park, Horsens 1996
254 16-07-1996 * Vestlig Middelhavsstenpikker Stevns Klint
253 16-06-1996 Sølvhejre Bygholm Vejle, Vejlerne
252 02-06-1996 Isfugl Odense Å
251 18-05-1996 Sandterne Lakolk Klitsø, Rømø
250 17-05-1996 Markpiber Storeklit, Skagen
249 17-05-1996 Tejst Grenen, Skagen 1995
248 12-11-1995 * Bonapartemåge Hirtshals Havn
247 12-11-1995 * Kohejre Madsted
246 03-09-1995 Nordisk Lappedykker Fællesstrand, Fyns Hoved
245 27-08-1995 * Prærieløber Kammerslusen, Ribe (forlandet)
244 17-07-1995 * Lattermåge Langli
243 18-06-1995 Plettet Rørvagtel Bispeeng, Odense
242 12-06-1995 Vagtel Næsby Hoved Broby Sø, Odense
241 26-05-1995 Gråmåge Skagen Havn
240 26-05-1995 Sorthovedet Måge Grenen, Skagen
239 26-05-1995 Trane Storeklit, Skagen
238 26-05-1995 Aftenfalk Storeklit, Skagen
237 25-05-1995 Rødrygget Tornskade Kandestederne. Skagen
236 25-05-1995 Toplærke Skagen Havn
235 25-05-1995 * Rosenmåge Nordstranden, Skagen
234 01-03-1995 Grønspætte Nørreskoven, Vejle 1994
233 30-12-1994 * Sort Ibis Vejlerne
232 08-10-1994 * Schwarz' Løvsanger Blåvand
231 08-10-1994 * Blåstjert Blåvand
230 07-10-1994 Rødtoppet Fuglekonge Solvej 1 5250 Odense SV
229 11-09-1994 Lille Kjove Sabinebunkeren, Blåvandshuk
228 05-08-1994 Stribet Ryle Bygholm Vejle, Vejlerne
227 05-08-1994 * Ørkenpræstekrave Agger Tange
226 05-08-1994 Rustand Tofte Sø
225 25-02-1994 Tundrasædgås Wedelsborg Marker 1993
224 20-10-1993 Stor Korsnæb Blåvand by
223 20-10-1993 Fuglekongesanger Nr. Lyngvig Fyrhave
222 20-10-1993 * Jagtfalk Tipperreservatet
221 18-10-1993 Bjergvipstjert Blåvandshuk
220 19-09-1993 Lapværling Skallingen
219 05-09-1993 Kærløber Østerøsø, Knudshoved
218 29-08-1993 Høgesanger Romsø
217 15-05-1993 Pomeransfugl Skjern Enge
216 15-05-1993 Rørdrum Husby Sø
215 14-02-1993 Vandstær Silke Å, Brahe Trolleborg Slot
214 14-02-1993 Lille Skallesluger Arreskov Sø 1992
213 16-10-1992 Hedelærke Blåvandshuk
212 15-10-1992 Storkjove Kiosken, Blåvandshuk
211 15-10-1992 Mallemuk Kiosken, Blåvandshuk
210 14-10-1992 Alk Kiosken, Blåvandshuk
209 14-10-1992 Sabinemåge Hvidbjerg Strand, Blåvand
208 13-10-1992 Sodfarvet Skråpe Kiosken, Blåvandshuk
207 12-10-1992 Storpiber Hvidbjerg Strand, Blåvand
206 12-10-1992 Enkeltbekkasin Skallingen
205 12-10-1992 Vandrefalk Skallingen
204 12-09-1992 Havørn Brændegårds Sø
203 22-08-1992 * Rødhovedet Tornskade Mosen, Blåvandshuk
202 07-06-1992 Pirol Gulstav Østerskov, Sydlangeland
201 07-06-1992 Skovhornugle Tryggelev Nor
200 06-06-1992 Lærkefalk Lunden, Sydlangeland
199 05-06-1992 Karmindompap Gulstav Vesterskov, Sydlangeland
198 28-05-1992 Pungmejse Næsby Mose, Odense
197 28-05-1992 Sivsanger Næsby Mose, Odense
196 02-05-1992 Skovsanger Odense Å, Skt. Klemens 1991
195 19-10-1991 Nøddekrige Hvidbjerg, Blåvand
194 18-10-1991 Søkonge Sabinebunkeren, Blåvandshuk
193 18-10-1991 Mellemkjove Sabinebunkeren, Blåvandshuk
192 18-10-1991 Lille Stormsvale Sabinebunkeren, Blåvandshuk
191 17-10-1991 Sule Sabinebunkeren, Blåvandshuk
190 17-10-1991 Stor Stormsvale Sabinebunkeren, Blåvandshuk
189 17-10-1991 Almindelig Skråpe Sabinebunkeren, Blåvandshuk
188 15-10-1991 Bjergirisk Fiil Sø
187 15-10-1991 Fjeldvåge Fiil Sø
186 15-10-1991 Rødhalset Gås Fiil Sø
185 15-10-1991 Sortstrubet Lom Blåvandshuk
184 14-10-1991 Hvidbrynet Løvsanger Blåvandshuk
183 14-10-1991 Sortstrubet Bynkefugl Blåvandshuk
182 14-10-1991 Spidsand Blåvandshuk
181 13-10-1991 Snespurv Skallingen
180 13-10-1991 Vindrossel Blåvandshuk
179 13-10-1991 Skærpiber Blåvandshuk
178 13-10-1991 Bjerglærke Skallingen
177 13-10-1991 Sortgrå Ryle Skallingen
176 13-10-1991 Blå Kærhøg Blåvandshuk
175 13-10-1991 Sortand Blåvandshuk
174 13-10-1991 Kortnæbbet Gås Blåvandshuk
173 13-10-1991 Rødstrubet Lom Skallingen
172 29-07-1991 Stor Kobbersneppe Margrethe Kog
171 29-07-1991 Hvidbrystet Præstekrave Margrethe Kog
170 29-07-1991 Hedehøg Magisterkogen
169 29-07-1991 Hvid Stork Rudbøl
168 23-07-1991 Græshoppesanger Hillerslev
167 23-07-1991 Sorthalset Lappedykker Brændegård Sø
166 22-07-1991 Odinshane Slambassinet, Strandager, Od. Fjord
165 22-07-1991 Svaleklire Slambassinet, Strandager, Od. Fjord
164 21-07-1991 Sandløber Egensedybet
163 21-07-1991 Strandhjejle Egensedybet
162 18-07-1991 Krumnæbbet Ryle Slambassinet, Strandager, Od. Fjord
161 18-07-1991 Temmincksryle Slambassinet, Strandager, Od. Fjord
160 18-07-1991 Dværgryle Slambassinet, Strandager, Od. Fjord
159 18-07-1991 Islandsk Ryle Slambassinet, Strandager, Od. Fjord
158 13-07-1991 Ride Hanstholm Havn
157 02-07-1991 Topmejse Enebærodde
156 02-07-1991 Småspove Enebærodde
155 30-06-1991 Storspove Slambassinet, Strandager, Od. Fjord
154 30-06-1991 Brushane Slambassinet, Strandager, Od. Fjord
153 23-06-1991 Flodsanger Odense Å, Dalum
152 17-06-1991 Sortterne Brændegård Sø
151 17-06-1991 Dværgterne Bøjden Nor
150 17-06-1991 Hvidklire Bøjden Nor
149 08-06-1991 Duehøg Lydinge Mølle, Espe
148 01-06-1991 Lille Præstekrave Glisholm, Hollufgård, Odense
147 20-05-1991 Fiskeørn Fredmosen, Sydlangeland
146 19-05-1991 Bomlærke Magleby Nor, Sydlangeland
145 19-05-1991 Skægmejse Fredmosen, Sydlangeland
144 19-05-1991 Gulbug Gulstav, Sydlangeland
143 19-05-1991 Kærsanger Fredmosen, Sydlangeland
142 19-05-1991 Savisanger Fredmosen, Sydlangeland
141 19-05-1991 Bynkefugl Fredmosen, Sydlangeland
140 19-05-1991 Rødstjert Gulstav, Sydlangeland
139 19-05-1991 Husrødstjert Gulstav, Sydlangeland
138 19-05-1991 Engpiber Magleby Nor, Sydlangeland
137 19-05-1991 Skovpiber Gulstav, Sydlangeland
136 19-05-1991 Dværgmåge Fredmosen, Sydlangeland
135 19-05-1991 Rørhøg Gulstav, Sydlangeland
134 19-05-1991 Rød Glente Gulstav, Sydlangeland
133 19-05-1991 Hvinand Gulstav
132 19-05-1991 Dværggås Gulstav
131 18-05-1991 Rørspurv Gulstav Mose, Sydlangeland
130 18-05-1991 Ringdrossel Gulstav, Sydlangeland
129 18-05-1991 Stenpikker Keldsnor, Sydlangeland
128 18-05-1991 Nattergal Tryggelev Nor, Sydlangeland
127 18-05-1991 Gul Vipstjert Keldsnor, Sydlangeland
126 18-05-1991 Splitterne Tryggelev Nor, Sydlangeland
125 18-05-1991 Stenvender Keldsnor, Sydlangeland
124 18-05-1991 Mudderklire Keldsnor, Sydlangeland
123 18-05-1991 Sortklire Keldsnor, Sydlangeland
122 18-05-1991 Almindelig Ryle Keldsnor, Sydlangeland
121 18-05-1991 Dværgfalk Tryggelev Nor, Sydlangeland
120 18-05-1991 Hvepsevåge Tryggelev Nor
119 18-05-1991 Skeand Tryggelev Nor
118 18-05-1991 Knarand Tryggelev Nor, Sydlangeland
117 18-05-1991 Pibeand Tryggelev Nor, Sydlangeland
116 16-05-1991 Sortkrage Odense Å, Skt. Klemens
115 16-05-1991 Tinksmed Glisholm, Hollufgård, Odense
114 09-05-1991 Ravn Nørresø
113 08-05-1991 Atlingand Odense Å, sø ved Skt. Klemens
112 09-04-1991 Rødben Odense Kanal
111 31-03-1991 Kernebider Fruens Bøge Skov, Odense
110 21-03-1991 Jernspurv Fruens Bøge Skov, Odense
109 14-03-1991 Lille Korsnæb Skt. Klemens, Odense
108 24-02-1991 Stor Tornskade Arreskov Sø
107 24-02-1991 Sortmejse Arreskov Sø
106 24-02-1991 Misteldrossel Arreskov Sø
105 24-02-1991 Huldue Arreskov Sø
104 24-02-1991 Hjejle Arreskov Sø
103 24-02-1991 Stor Skallesluger Arreskov Sø 1990
102 13-12-1990 Troldand Odense Å
Martin Søgaard Nielsen har krydset
384 arter på sin
Danmarks artslister .